paterson_ver3_xlg 90%
11 Sty 2017

Paterson – Jarmusch terapeutyczny [recenzja]

Kiedy kończy się seans „Patersona”, nie ma się wcale ochoty wstać z kinowego fotela i wyjść na zewnątrz. Nowy film Jima Jarmuscha to rodzaj azylu dla wszystkich, którzy pragną ucieczki od zgiełku i chaosu otaczającej nas rzeczywistości.

Tomasz Miecznikowski 0
leonard-cohen
11 Lis 2016

Leonard Cohen – ulubione piosenki

Zmarł Leonard Cohen. Miał osiemdziesiąt dwa lata. Przeżył niezwykłe i piękne życie. Był obiecującym poetą i pisarzem a został muzykiem. Był kochankiem. Buddyjskim mnichem. Bankrutem zaczynającym życie od nowa. Ikoną i bożyszczem. Ojcem i dziadkiem. Pozostawił po sobie dziesiątki piosenek. Wybrałem z nich dziesięć swoich ulubionych.

Robert Ziębiński 0
Lasthal Press 100%
11 Gru 2015

Grzyby z Yuggoth i inne poematy niesamowite – arcydzieło poetyckie Lovecrafta [recenzja] [książka]

Pięknie zmieniła się sytuacja Lovecrafta na polskim rynku w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Oprócz wszystkich dzieł (w tym znakomitego wydania Vesper), fani Samotnika z Providence otrzymali do rąk „Listy i eseje” (wydawnictwo SQN) i biografię S.T. Joshi (wydawnictwo Zysk i S-ka). Wciąż jednak brakowało najmniej znanej, a przecież jakże istotnej formy twórczości Lovecrafta… poezji.

Łukasz Radecki 0
fot. New Yorker / ed. Dzika Banda
23 Wrz 2015

Trollhunters, czyli filmowcy piszą książki

To, że pisarze tworzą scenariusze do filmów czy seriali nie jest żadną nowością. Ale filmowiec z natury, reżyser czy aktor, piszący książkę to już widok raczej niecodzienny. Owszem, na rynku można znaleźć od groma autobiografii i wątpliwej jakości poradników ich autorstwa, ale proza czy poezja? Przy okazji premiery „Trollhunters. Łowców trolli” Guillermo del Toro wynaleźliśmy kilku filmowców, którym udało się zadebiutować całkiem niezłą literaturą.

Paweł Deptuch 0
leonard-cohen
21 Wrz 2014

Miłości i piosenki Leonarda Cohena

„Popular Problems” nie sprawi, że odkryjecie Cohena na nowo i nie zmieni waszych wyobrażeń o tym muzyku i poecie. 80 letni Leonard Cohen nagrał kolejną melancholijną i stonowaną płytę z balladami. Dobrą – bo Cohen to w końcu marka, która unika wypuszczania bubli. Tekstowo starszy pan wciąż zmaga się z miłościami i przemijaniem, zaś aranżacyjnie albumowi blisko do poprzedniego krążka „Old Ideas”. Czy znajdziecie tu utwór na miarę „Hallelujah”? Raczej nie. Ale takie „You Got Me Singing” na pewno spodoba się tak starym fanom jak tym, którzy Cohena jeszcze nie słuchali. Ale co najważniejsze – album ten mimo podeszłego już wieku artysty nie brzmi jak płyta starca. A za takowego

Robert Ziębiński 0