behawiorysta 55%
11 Lis 2016

Behawiorysta – zachowania czysto hollywoodzkie [recenzja]

Remigiusz Mróz wyrasta powoli na jednego z najlepszych i najpopularniejszych autorów kryminałów w naszym kraju. Każda kolejna powieść zdaje się potwierdzać ten stan. Czy tak też będzie z najnowszą zatytułowaną „Behawiorysta”?

Łukasz Radecki 0
SQN 75%
05 Cze 2016

Grimm City. Wilk! – czarny kryminał z baśniami w tle [recenzja]

Jakub Ćwiek rusza z nową serią fantastyczną, w której miesza znane popkulturowe motywy i gatunki, tworząc unikalne i oryginalne dzieło. Tym razem padło na braci Grimm i klasyczny czarny kryminał.

Paweł Deptuch 0
Czarne 75%
01 Lut 2016

Wampir – egotyk kontra Gliwice [recenzja]

Zacznę osobiście. Wojtka poznałem dwanaście lat temu. On był młodym próbującym swoich sił w recenzjach autorem, ja redaktorem w „Nowej Fantastyce”. Wojtek się starał, ja jak to ja, przekonany wówczas o własnej nieomylności, kompletnie nie interesowałem się tym jak i co, ktoś pisze. Pewnego dnia tak przeredagowałem recenzję Wojtka  z powieści Feliksa Kresa, że wyszło na to, iż jej autor nie czytał i bredzi. Na Wojtka wylało się wiadro fandomowych pomyj, a ja jak to ja, olałem sprawę. Po latach przeprosiłem za całą sytuację (długo nie chciałem się do tego przyznać, ale całe to zdarzenie nauczyło mnie sporo – przede wszystkim pytania autorów przy wątpliwościach związanych z tekstem) i chyba

Robert Ziębiński 0
Anna Kańtoch, Aneta Jadowska, Sasza Hady / fot. materiały prasowe
11 Gru 2015

Kinga Dunin i kryminały

Kinga Dunin napisała tekst. Chwali się jej to. Tekst nosi tytuł „Czy kobiety piszą gorsze kryminały niż mężczyźni?”. Odpowiedź na to zaczepne pytanie jest prosta i zamyka się w trzech literkach – NIE.

Robert Ziębiński 2
Czarna Owca 60%
04 Lis 2015

Cokolwiek uczyniliście – niemal przeciętny kryminał [recenzja]

Aha, mam Cię! Tak myślałem, czytając „Cokolwiek uczyniliście”. Kryminał P.M. Nowaka przez większość czasu wyglądał jak niemal idealny przeciętniak, po którym można się gładko przejechać. Aż tu nagle trafiło się koszmarne, ostatnie sto stron, które zepsuło cały obraz.

Hubert Sosnowski 0
PWN 65%
27 Paź 2015

Trzewiczki Matki Boskiej – Z życia osiedla [recenzja]

Na rynku pojawiła się nowa autorka kryminałów, Joanna Sokolińska. Jej debiut, „Trzewiczki Matki Boskiej” w poniedziałek wylądował w księgarniach. Nowy pisarz to zawsze niewiadoma. Zobaczmy, jaką zagadkę dostaliśmy w tym wypadku.

Hubert Sosnowski 0
PWN
08 Paź 2015

Trzewiczki Matki Boskiej [patronat]

Zabawna i w pełni realistyczna powieść o przygodzie kryminalnej, w którą wplątuje się młode małżeństwo z warszawskiego Żoliborza.

REDAKCJA 0
Gmork
02 Wrz 2015

Hardboiled [patronat]

„Hardboiled” to cztery nowele o mrocznych, nacechowanych fantastyką fizys, odziane w klasyczne płaszcze noir – to mariaż komiksowego horroru, cyberpunku i onirycznej grozy z czarnym oldschoolowym kryminałem.

REDAKCJA 0
Muza 85%
16 Maj 2015

Okularnik

Czekałam na drugą część trylogii z profilerką Saszą z niecierpliwością, przewidując kilka godzin czytania z płonącymi czubkami uszu. Czytało się rzeczywiście dobrze, Bonda znów napisała kryminał spełniający wysokie standardy, ale tym razem niewiele mnie zaskoczyło. Myślę jednak, że pierwszą częścią autorka zawiesiła poprzeczkę niebotycznie wysoko, więc skoro druga jest tak samo dobra, mogę darować brak zaskoczeń.

Ewelina Jamka 0
Tomasz Urbanek / East News
14 Sty 2015

Borys Lankosz: Miłość podszyta strachem

Uff, kamień z serca, dziękuję, że umożliwił mi pan ten coming-out – mówi nam Borys Lankosz. Twórca „Rewersu” opowiada Dzikiej Bandzie o  swoim najnowszym filmie „Ziarno prawdy”, czytaniu książek, hejterach w sieci i filmach o Zagładzie.

Robert Ziębiński 0
Prószyński i S-ka 90%
12 Sty 2015

Patron

Dawno nic tak mnie nie ucieszyło, jak ta książka. Dawno też nie czytałam tak nieprzewidywalnego kryminału – przede wszystkim zaskakiwały mnie kolejne posunięcia postaci, były wiarygodne psychologicznie i jak się dalej okazywało całkiem logiczne, a jednak wyrywało się z gardła pytanie: no ale jak to?!

Ewelina Jamka 0
Świat Książki 90%
28 Gru 2014

Ślepnąc od świateł

Proszę Państwa – oto uczta. Miasto, w którym nigdy nie zaświeci czysty promień słońca otwiera przed nami wnętrzności. Pozwala zaciągnąć się swą niepowtarzalną wonią. Rozsmakować. Jeśli oczywiście gustujecie w zapachu wnętrzności.

Nina Wum 0
TVP
20 Lis 2014

Zabili go i uciekł – sensacje po polsku (II)

Niedawno mogliśmy się przyjrzeć polskim sensacjom z PRLu (o TUTAJ). Miały swój specyficzny sznyt i klimat. Sposób realizacji zmienił się radykalnie po 1989 roku. Nowa rzeczywistość, nowi ludzie za kamerą i nowa problematyka. Swego rodzaju przełom stanowiły „Psy” Pasikowskiego, nic więc dziwnego, że i seriale przez chwilę odwoływały się do tej poetyki, choć znalazły (przynajmniej niektóre) swój własny język. Zobaczmy, czym zasypywała nas telewizja przez ostatnie dwadzieścia kilka lat.

Hubert Sosnowski 0
Dzika Banda
18 Lis 2014

Zabili go i uciekł – sensacje po polsku (I)

Dobiegła końca emisja pierwszego sezonu „Watahy”. Czy było to największe objawienie w polskiej telewizji? Naszym zdaniem nie, ale to niech oceni historia. My postanowiliśmy za to przypomnieć jak z formułą filmu sensacyjnego radziliśmy sobie w telewizji na przełomie lat. Od czasów PRL-u po dziś. Na pierwszy ogień odrobina czasów minionych, czyli seriale rodem z dawnego ustroju…

Hubert Sosnowski 1
HBO Polska 55%
12 Paź 2014

Wataha

Tytułowa „Wataha” to grupa strażników granicznych pracujących w Bieszczadach. Pewnej nocy ktoś podkłada bombę w górskiej chacie, w której mieszkają strażnicy. Wybuch zabija wszystkich, z wyjątkiem Rebrowa (Leszek Lichota). Mimo obiekcji ze strony prokuratury, cudem ocalały mężczyzna zostaje wcielony do nowej Watahy. By oczyścić swoje imię, Rebrow rozpocznie prywatne śledztwo, dzięki któremu niebawem odkryje niewygodne tajemnice swoich przyjaciół i bliskich. Celowo piszę filmów – nie seriali. „Wataha”, choć rozciągnięta jest do sześciu odcinków, to bliżej jej w konstrukcji do klasycznego filmu sensacyjnego niż serialu. Oto samotny facet, który szuka zemsty. Nowy oddział, w którego szeregach uczy się funkcjonować i rzeczywistość, która okazuje się złudna i fałszywa. Znamy te motywy, bowiem

Robert Ziębiński 0
Ela Lempp
23 Maj 2014

Rozmowa z Joanną Chmielewską

Paweł Rojek kilka lat temu przeprowadzał obszerny wywiad z Panią Joanną Chmielewską. Przez długi czas wydawało mu się, że taśmy z nagraniami zaginęły… Pewnego dnia robiąc porządki w starych nagraniach… Tak – jak się domyślacie,  wywiad, który miał być zaginiony cudem się odnalazł. Oto on – rozmowa nagrana w 2011 roku. 7 października 2013 roku Pani Joanna odeszła.  

Paweł Rojek 0