HEL3 80%
09 Lut 2017

Hel 3 – Czarne lustro Grzędowicza [recenzja]

Jarosław Grzędowicz wraca z mocnym strzałem, powieścią „Hel 3”. Nie będzie czarowania, trzymania w niepewności i zwodzenia pytaniami retorycznymi o jakość dzieła. Powiem wprost. Ta książka jest przerażająca.

Hubert Sosnowski 1
tony 65%
31 Mar 2016

Krwawa wyliczanka – Tony Parsons w krainie zbrodni [recenzja]

Tony Parsons autor takich obyczajowych bestsellerów, jak „Mężczyzna i chłopiec” czy „Miłość to wszystko, czego potrzebujesz”, postanowił pisać kryminały. „Krwawa wyliczanka” otwiera nowy cykl o detektywie Maksie Wolfe’ie. I robi to zgrabnie, choć nie bez potknięć.

Robert Ziębiński 0
ENRIQUE ROMERO
27 Lut 2016

Mikel Santiago: hiszpański Stephen King na pisarskiej emigracji [wywiad]

O hiszpańskich horrorach, popularności kryminałów i pisarskiej emigracji rozmawiamy z Mikelem Santiago – hiszpańskim Stephenem Kingiem, którego debiutancka powieść „Ostatnia noc w Tremore Beach” niedawno u nas się ukazała.

Robert Ziębiński 0
Świat Książki 85%
09 Lis 2015

Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta – bardzo długi Dzień Świstaka [recenzja] [książka]

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdybyście mogli przeżyć swoje życie jeszcze raz? Całkiem nowy start z wiedzą z poprzedniego wcielenia. Naprawilibyście wszystkie błędy, spróbowali rozegrać pewne sprawy inaczej. No to teraz wyobraźcie sobie, że macie nieskończoną ilość podejść.

Hubert Sosnowski 0
Od Deski do Deski 90%
04 Maj 2015

Inna dusza – Polska do bólu zwyczajna [recenzja]

    Zakładając swoje wydawnictwo Tomasz Sekielski miał prosty, ale dobry pomysł. Reaktywować, czy może nawet bardziej, wprowadzić, na polski rynek literaturę, która inspiruje się faktami, ale przetwarza je na potrzebę opowieści. Wiem – to można powiedzieć o wielu powieściach. Więc spróbuję inaczej – Sekielski powołał do życia cykl powieści, które łączą w sobie swobodę narracji wyrastającą z dokonań choćby Trumana Capote, z powieściowym zacięciem Joyce Carol Oates. To już nie jest literatura faktu, bowiem autorzy mają absolutną dowolność w traktowaniu zdarzeń, ale przy tym ani na chwilę nie padają w koleiny gatunkowej prozy. Tak, czytając „Inną duszę” przed oczyma bezustannie miałem Joyce Carol Oates i tej autorki (oraz uprawianej

Robert Ziębiński 2
Dzika Banda
28 Sty 2015

Mój polski alkoholizm

W literackiej Polsce mamy problem z alkoholem – napisał alkoholik i parsknął śmiechem. Albo go kochamy, albo kochamy nienawidzić. Półśrodków nie ma. Po środku także nic.

Robert Ziębiński 2
Świat Książki 37%
27 Sty 2015

(niepotrzebne skreślić)

„(niepotrzebne skreślić)” debiut Wojciecha Engelkinga ma jedną wielką zaletę. Otóż tytuł perfekcyjnie oddaje treść książki. Tu naprawdę jest sporo niepotrzebnych rzeczy do skreślenia.

Robert Ziębiński 0
SQN 80%
22 Sty 2015

Chłopcy 3. Zguba [recenzja]

Trzeci tom „Chłopców” jest jak dobry metalowy album. Mocny, ponury i śmiertelnie poważny.

Łukasz Radecki 0
Albatros 60%
05 Lis 2013

Najgorsza sprawa

Nie! Nie wierzę, znów dałam się zrobić w jajo, w dodatku zobaczyłam to dopiero teraz, gdy sprawdzałam wydawnictwo! Dostaję już spazmów, jak ta w łóżku w „Egzorcyście”, gdy z okładki książki wielkimi literami daje po oczach nazwisko popularnego autora, a niżej tycimi dopisane jest nazwisko drugiego. Nikomu nie znanego. To banalny mechanizm, a diabelnie często daję się na niego złapać.

Ewelina Jamka 0
2666, Roberto Bolano,
16 Mar 2013

2666

2666, Roberto Bolano, Muza   Krytycy i czytelnicy od lat spierają się, która książka w dorobku chilijskiego pisarza Roberto Bolano jest jego najwybitniejszym osiągnięciem. Część stawia na „Dzikich detektywów”, a inni na powieść, nad którą Bolano pracował w ostatnich latach swojego życia, czyli „2666”. Jest to jednak czysto akademicki spór, bo bez wątpienia oba utwory są oszałamiającymi i równie wybitnymi przebłyskami geniuszu tego niezwykłego chilijskiego literata, które już w chwili publikacji stały się nowymi prozatorskimi punktami odniesienia na mapie współczesnej literatury. Od niedawna mogą się również o tym przekonać polscy czytelnicy, bo chociaż „Dzicy detektywi” są już dostępni w naszym rodzimym języku od kilku lat, to „2666” pojawiło się w

Paweł Matuszek 0
Brett Easton Ellis Portrait Session
15 Mar 2013

Księżycowy park

Księżycowy park, Bret Easton Ellis, Rebis   Bohaterem „Księżycowego parku” jest Bret Easton Ellis. Kontrowersyjny pisarz, narkoman i piewca moralnej degrengolady. Sławę zdobył już na studiach, debiutując powieścią „Less Than Zero”. Dwadzieścia lat później jest wrakiem człowieka. Zniszczony przez kokainę, alkohol i przygodne romanse próbuje odbudować życie, żeniąc się z aktorką Jayne Dennis, matką swojego syna Robiego. Przeprowadzają się na amerykańskie przedmieścia z dala od show-biznesu i celebrytów. Tam Ellis stara się skończyć nową powieść i udowodnić, że jest odpowiedzialnym czterdziestolatkiem. Życia nie da się jednak tak łatwo zmienić. Szybko odnajdują go zaprzyjaźnieni dilerzy narkotyków, napalone fanki i seryjny morderca naśladujący zbrodnie, które opisał w swojej najgłośniejszej powieści „American Psycho”.

Robert Ziębiński 0