klatwa_rodziny_palmisano-albatros-ebook-cov 70%
05 Wrz 2016

Klątwa rodziny Palmisano – naiwny romantyzm w cieniu wielkiej wojny [recenzja]

Wydawnictwo Albatros nie ustaje w swej misji promowania intrygujących zachodnich autorów. Tym razem na tapetę trafia Rafel Nadal, hiszpański pisarz (warto zwrócić uwagę na pisownię imienia, by nie mylić ze znanym tenisistą o tym samym nazwisku), którego do tej pory znały tylko nieliczne polskie czytelniczki.

Łukasz Radecki 0
Rebis 85%
25 Maj 2016

Troja. Pan Srebrnego Łuku – o wojnie o Troję raz jeszcze [recenzja]

Epos „Illiada” to jeden z najstarszych utworów literackich w historii świata. A jednak wciąż, nieprzerwanie dostarcza przebogatego źródła inspiracji pisarzom, scenarzystom i reżyserom. Jak daleko można odejść od oryginału pokazywał Dan Simmons w genialnym „Ilionie”. David Gemmell pokazuje, jak można stworzyć wielkie dzieło w zgodzie z materiałem źródłowym.

Łukasz Radecki 0
Vesper 100%
14 Mar 2016

Terror – XIX-wieczny klasyk z końca wieku XX-go [recenzja]

W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja, że powstanie serial na motywach powieści „Terror” Dana Simmonsa. To doskonała okazja, by przypomnieć to arcydzieło literatury wymykające jednoznacznemu zaszufladkowaniu.

Łukasz Radecki 0
Zjawa 75%
15 Sty 2016

Zjawa – całkiem inna opowieść [recenzja]

W wersji książkowej historia amerykańskiego trapera, Hugh Glassa, różni się diametralnie od tej, zaprezentowanej w filmie przez Alejandro Gonzaleza Inarritu. I to nie tylko pod względem linii fabularnej. Michael Punke postawił bowiem na absolutną prostotę przekazu i rozłożył estetyczne akcenty inaczej, niż inspirujący się jego powieścią twórcy filmu.

Tomasz Miecznikowski 0
Albatros 75%
16 Lis 2015

Szkarłatna wdowa – nowe oblicze Mastertona [recenzja]

Zazwyczaj poczytni pisarze nie lubią opuszczać bezpieczną strefę gatunkową, którą wywalczyli sobie przez lata. Trzeba jednak przyznać, że ostatnimi czasy zdarza się to coraz częściej. Nie spodziewałem się, że do grona autorów poszukujących nowej drogi literackiej dołączy… Graham Masterton.

Łukasz Radecki 0
Świat Książki 80%
17 Sty 2015

Wielka ucieczka. Prawdziwa historia

Pamiętacie film Johna Sturgesa z legendarną sceną, w której Steve McQueen skacze na motocyklu przez płot? Scenariusz „Wielkiej ucieczki” oparto na prawdziwej historii ucieczki jeńców z niemieckiego obozu pod Żaganiem. Tyle, że na potrzeby hollywoodzkiego widowiska opowieść została zmieniona a pewne ponure fakty ukryte. Historyk Guy Walters w swojej książce opowiada o tym, co naprawdę zdarzyło się w Stalag Lulft III.

Robert Ziębiński 0
WAB 70%
06 Lis 2014

Wspomnienia brudnego anioła [recenzja]

Hasło „nowy Mankell” podziałało elektryzująco na wiernych czytelników, część z nich musiała mieć kiepskie miny, gdy się okazało, że nie jest to kryminał. Tym razem autor napisał powieść historyczną, osnutą wokół prawdziwych zdarzeń, ale z duża dawką fikcji, która uzupełnia to, czego nie mówią znalezione w Maputo dokumenty.

Ewelina Jamka 1