grob 55%
01 Lut 2017

Grób we Fryzji Wschodniej – Wstydliwa przyjemność [recenzja]

Wstyd nie ma tu nic wspólnego z jakąś niesamowitą namiętnością przyprawiającą o wypieki na twarzy. „Grób…” to nie kryminalna odpowiedź na „50 twarzy Greya” (dzięki Bogu). I choć próbuje być zmysłowy – to ostatnie co można o nim powiedzieć. Nie, nie tu tkwi źródło wstydu płynącego z lektury. Ta powieść jest po prostu głupia. Strasznie, strasznie głupia. A jednak wciąga. Główną bohaterkę, komisarz Ann Kathrin Klaasen mogliśmy już poznać w poprzednich tomach cyklu reklamowanego jako bestseller – ale która seria kryminalna nie jest obecnie bestsellerem? To – jeśli wierzyć opisom – inteligentna i przebiegła policjantka, która po wydarzeniach sprzed roku-dwóch stała się gwiazdą kryminologii. A jednak kobieta nie może wyegzorcyzmować

Hubert Sosnowski 0
Albatros 80%
07 Lis 2016

R.I.P. – Czubaj na Dzikim Zachodzie [recenzja]

W „R.I.P.” Czubaj zrobił coś, czego nie udało się w Polsce bodaj jeszcze nikomu. Przeniósł w skali jeden do jeden gatunkowe klisze z noir i westernu tworząc przy tym powieść niebywale świeżą, dowcipną i pełną energii. Pozbawioną natomiast tego, co niestety u nas bardzo częste – postępującego z każdą stroną dogłębnego poczucia żenady.

Robert Ziębiński 1
krol gry 80%
05 Kwi 2016

Król gry – Sherlock z przypadku [recenzja]

Jak odkryć tajemnicę głośnego morderstwa nie ruszając się baru? Tego właśnie dowiecie się z najnowszego kryminału Marco Malvaldiego, „Król gry”.

Bartek Paszylk 0
Vesper 75%
02 Gru 2015

Flawia de Luce. Zatrute ciasteczko – przyszły kanon kryminału dla młodzieży [recenzja]

Właśnie ukazał się szósty tom cyklu o Flawii de Luce, bohaterce bestsellerowej serii Alana Bradleya. To dobry moment, żeby przypomnieć, skąd wziął się ów fenomen i kim właściwie jest Flawia. Oto tom pierwszy – „Zatrute ciasteczko”.

Łukasz Radecki 0
Albatros 75%
16 Lis 2015

Szkarłatna wdowa – nowe oblicze Mastertona [recenzja]

Zazwyczaj poczytni pisarze nie lubią opuszczać bezpieczną strefę gatunkową, którą wywalczyli sobie przez lata. Trzeba jednak przyznać, że ostatnimi czasy zdarza się to coraz częściej. Nie spodziewałem się, że do grona autorów poszukujących nowej drogi literackiej dołączy… Graham Masterton.

Łukasz Radecki 0
Replika 100%
07 Lis 2015

Harry Angel – podróż w mrok [recenzja]

Wszystko tu zaczyna się niewinnie. Harry Angel, prywatny detektyw, dostaje zlecenie. Oto pewien zagraniczny biznesmen Louis Cypher poszukuje pewnego byłego muzyka – Johnny Favorite’a. Przed wojną Johnny był gwiazdą. Mógł zostać większy niż Sinatra, ale potem na froncie zdarzył się wypadek. Johnny zamienił się w warzywo i od tamtej pory leżał w szpitalu dla weteranów. Ponieważ z panem Cypherem łączyły go biznesy, ten wpadł do szpitala zobaczyć jak miewa się jego dłużnik. Ku zaskoczeniu biznesmena nie został on wpuszczony na oddział. Mężczyzna, zatem wynajmuje prywatnego detektywa, aby ten sprawdził, co zdarzyło się w szpitalu. Całkiem niedawno o filmie Alana Parkera pisała u nas Łukasz Orbitowski (tekst znajdziecie TUTAJ). To co

Robert Ziębiński 1
W.A.B. 85%
04 Maj 2015

Piąty Beatles

  Mariusz Czubaj dokonał cudu. W zalewie wymyślonych, koncepcyjnie dopieszczonych polskich kryminałów, które próbują być wszystkim tylko nie kryminałem, on postawił na gatunkową czystość. I wygrał. „Piąty Beatles” to najlepsze polskie policyjne noir, jakie dane mi było czytać od dawna.

Robert Ziębiński 0
Prószyński i S-ka 90%
12 Sty 2015

Patron

Dawno nic tak mnie nie ucieszyło, jak ta książka. Dawno też nie czytałam tak nieprzewidywalnego kryminału – przede wszystkim zaskakiwały mnie kolejne posunięcia postaci, były wiarygodne psychologicznie i jak się dalej okazywało całkiem logiczne, a jednak wyrywało się z gardła pytanie: no ale jak to?!

Ewelina Jamka 0