Sonia Draga 75%
06 Sty 2017

Przed katastrofą – złe media, źli ludzie i lotnicze katastrofy [recenzja]

Noah Hawley, pomysłodawca serialu „Fargo”, scenarzysta niezwykle popularnych „Kości” oraz nadciągającej serialowej superprodukcji stacji FOX „Legion”, tu w powieściowej odsłonie. „Przed katastrofą” łączy w sobie serialową płynną narrację ze smutnym spojrzeniem na współczesne media. Ale nie tylko…

Robert Ziębiński 0
klatwa_rodziny_palmisano-albatros-ebook-cov 70%
05 Wrz 2016

Klątwa rodziny Palmisano – naiwny romantyzm w cieniu wielkiej wojny [recenzja]

Wydawnictwo Albatros nie ustaje w swej misji promowania intrygujących zachodnich autorów. Tym razem na tapetę trafia Rafel Nadal, hiszpański pisarz (warto zwrócić uwagę na pisownię imienia, by nie mylić ze znanym tenisistą o tym samym nazwisku), którego do tej pory znały tylko nieliczne polskie czytelniczki.

Łukasz Radecki 0
dom nad jeziorem 80%
30 Lip 2016

Dom nad jeziorem – sekret rodzinnej tragedii sprzed lat [recenzja]

Kate Morton przyzwyczaiła czytelników do powieści, których akcja rozgrywa się na różnych płaszczyznach czasowych, a spowija je wielka tajemnica. Jej najnowsza powieść „Dom nad jeziorem” również nie wyłamuje się z tej konwencji, tradycyjnie wciągając w akcję od pierwszych stron.

Łukasz Radecki 0
Czarna Owca 75%
24 Maj 2016

Ostatnia prowokacja – czy to romans, czy kryminał? [recenzja]

Powieść „Ostatnia prowokacja” autorstwa Louis Lee spodoba się płci pięknej, ale może również służyć jako ostrzeżenie dla mężczyzn. Nie tylko dla tych, którzy zwykli się źle prowadzić. Jak mówi stare porzekadło – „na wojnie i w miłości wszelkie chwyty dozwolone”.

Łukasz Radecki 0
serce_to_samotny_mysliwy 100%
05 Kwi 2016

Serce to samotny myśliwy – sadystycznie smutna powieść [recenzja]

Cóż można napisać o powieści, która jest jednym z najważniejszych amerykańskich utworów prozatorskich XX-go wieku? Jedynie tyle, że doczekaliśmy się właśnie kolejnego jej wznowienia dzięki wydawnictwu Albatros i jest do doskonała okazja dla tych, którzy dotąd nie mieli okazji, by zapoznać się z tym wybitnym dziełem.

Łukasz Radecki 0
Albatros 75%
22 Gru 2015

Honor krwi – satyryczny portret Miami [recenzja]

Trudno nazywać się Tom Wolfe. Po takich książkach jak „Ognisko próżności” czy „Facet z zasadami” wymagania wobec jego powieści są ogromne. „Nazywam się Charlie Simmons” im nie sprostała, jak poradzi sobie z tym właśnie wydany w Polsce „Honor Krwi”?

Łukasz Radecki 0
Albatros 80%
14 Gru 2015

Funny girl – brytyjski humor i nostalgia złotej ery BBC [recenzja]

Niedawno chwaliliśmy „Tak czy inaczej…”, znakomitą biografię Johna Cleesa, w której dzielił się z czytelnikami swoimi wspomnieniami z okresu początków swej kariery w BBC, przybliżając przy okazji kulisy powstawania wielu seriali komediowych. W ten złoty okres brytyjskiej telewizji zabiera nas Nick Hornby w swej najnowszej powieści „Funny Girl”.

Łukasz Radecki 0
WAB 60%
30 Lis 2015

Balistyka – życie na prowincji [recenzja]

Powieściowy debiut cudownego dziecka kanadyjskiej prozy, to… absolutnie klasyczna amerykańska powieść o życiu na prowincji i demonach jakie czają się w szafach miało miasteczkowych domostw.

Robert Ziębiński 0
PWN 65%
27 Paź 2015

Trzewiczki Matki Boskiej – Z życia osiedla [recenzja]

Na rynku pojawiła się nowa autorka kryminałów, Joanna Sokolińska. Jej debiut, „Trzewiczki Matki Boskiej” w poniedziałek wylądował w księgarniach. Nowy pisarz to zawsze niewiadoma. Zobaczmy, jaką zagadkę dostaliśmy w tym wypadku.

Hubert Sosnowski 0
Chad Prevost / Dzika Banda
06 Wrz 2015

Shirley Jackson – matka współczesnych demonów

Pół wieku temu zmarła Shirley Jackson – jedna z najwybitniejszych pisarek amerykańskich. Jej „Loteria” to jedno z najlepszych opowiadań jakie napisano, a powieść „Nawiedzony” – jeden z najmądrzejszych horrorów jaki stworzono. Uwielbiają ją Stephen King i Neil Gaiman. Szkoda, że u nas twórczość Jackson znają zazwyczaj uczelniani specjaliści od literatury amerykańskiej.

Robert Ziębiński 0