fobia 90%
21 Paź 2016

Fobia – Dawid Kain geniuszem polskiej fantastyki? [recenzja]

Pisarze to dość specyficzna grupa ludzi, która z jednej strony cechuje się ogromnym introwertyzmem, z drugiej pragnie zdobywać poklask i uznanie innych. Ciekawostką są dla mnie ci, którzy komplikują sprawę jeszcze bardziej poprzez używanie tak zwanych pseudonimów literackich. Dawid Kain za sprawą swojej najnowszej powieści nie tylko może z podniesioną przyłbicą prezentować światu swe miano. Może szczycić się tym, że dołącza do grona artystów polskich, którzy mają pecha, że urodzili się w kraju nad Wisłą.

Łukasz Radecki 3
Albatros 100%
23 Maj 2016

Rebeka – klasyka romansu psychologicznego [recenzja]

Wydawnictwo Albatros konsekwentnie dba o wzbogacanie oferty wydawniczej o klasykę, której ząb czasu nie jest w stanie ruszyć. Tym sposobem, trafia do nas „Rebeka”, znakomita powieść Daphene Du Maurier znana głównie dzięki znakomitej adaptacji Alfreda Hitchcocka.

Łukasz Radecki 0
Wyspa powrotów 90%
05 Kwi 2016

Wyspa powrotów – tartan noir w Kanadzie [recenzja]

Peter May zasłynął jako autor niezwykłej trylogii kryminalnej „Wyspa Lewis”, gdzie imponował nie tylko zgrabnie utkanymi intrygami, ale też psychologicznymi portretami bohaterów i ujmującym klimatem szkockich wysp. Jego nowa powieść stanowi odrębny całość, ale nie zawodzi ani na chwilę.

Łukasz Radecki 0
serce_to_samotny_mysliwy 100%
05 Kwi 2016

Serce to samotny myśliwy – sadystycznie smutna powieść [recenzja]

Cóż można napisać o powieści, która jest jednym z najważniejszych amerykańskich utworów prozatorskich XX-go wieku? Jedynie tyle, że doczekaliśmy się właśnie kolejnego jej wznowienia dzięki wydawnictwu Albatros i jest do doskonała okazja dla tych, którzy dotąd nie mieli okazji, by zapoznać się z tym wybitnym dziełem.

Łukasz Radecki 0
Albatros 85%
11 Gru 2015

Zapytaj księżyc – studium schizofrenii [recenzja]

O szaleństwie i rozpaczy napisano już tak wiele powieści, że trudno odnaleźć choć krztynę oryginalności w tym temacie. A jednak Nathan Filer dokonał niemożliwego. Nie dość, że podszedł do tematu z dużą dozą świeżości, to jeszcze zrobił to po prostu… przepięknie.

Łukasz Radecki 0
Ciemno, prawie noc, Joanna Bator, W.A.B.
15 Mar 2013

Ciemno, prawie noc

Ciemno, prawie noc, Joanna Bator, W.A.B. Coś dla miłośników literatury gotyckiej, przefiltrowanej jednak przez współczesną, kobiecą wrażliwość. W „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator znów zabiera nas w podróż na Śląsk, do Wałbrzycha, jednak tym razem to będzie bardziej mroczna wyprawa niż w poprzednich książkach, „Piaskowej górze” czy „Chmurdalii”. Alicja Tabor, bohaterka powieści, będzie się bowiem mierzyła z własną, trudną przeszłością, w której pobrzmiewa rodzinna klątwa, echa drugiej wojny, legenda Zamku Książ… Prócz tego mamy tu i trochę kryminału, bo Tabor prowadzi reporterskie śledztwo w sprawie tajemniczych zaginięć wałbrzyskich dzieci, i dużą dozę psychologii, i sprawnie poprowadzoną narrację. Czasem Bator wpływa na fabularne mielizny i „Ciemno, prawie noc” zaczyna lekko nużyć,

Patrycja Pustkowiak 0
Zniknięcie słonia
15 Mar 2013

Zniknięcie słonia

Zniknięcie słonia, Haruki Murakami. Wyd. Muza SA. To już trzeci zbiór opowiadań Haruki Murakamiego, który ukazuje się w Polsce. Jeśli ktoś czytał poprzednie („Wszystkie boże dzieci tańczą” i „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”) to doskonale wie czego się po nim spodziewać i nic go tu nie zaskoczy. Ale nie znaczy to, że nie warto po niego sięgnąć. Murakami jest obecnie najpopularniejszym japońskim pisarzem na świecie i słynie z intrygująco enigmatycznych powieści, sugerujących istnienie jakichś niezrozumiałych mechanizmów świata, kryjących się tuż pod powierzchnią tak zwanej norm alnej rzeczywistości. Japoński autor sięga w swoich utworach po elementy fantastyki, kryminału, prozy obyczajowej i psychologicznej, by zmieszać je według własnego, indywidualnego przepisu, co prawie

Paweł Matuszek 0