Warbook 60%
03 Sie 2016

Obiekt R/W0036 – Powstańcy kontra Bazyliszek [recenzja]

Połączyć jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii naszego kraju z klasyczną legendą o bazyliszku w konwencji rasowego horroru science fiction, wydaje się pomysłem bez mała karkołomnym. A właśnie takiej tematyki podjął się Tomasz Bukowski – którego powieść, jak głosi okładkowy blurb, stanowi miks „Szeregowca Ryana” z „Obcym”.

Maciej Bachorski 0
rys. Jakub Różalski
01 Sie 2016

Popkultura Powstania Warszawskiego, czyli czy potrafimy ogrywać narodowe mity

Powstanie Warszawskie to żywa historia. Przez wzgląd na uczestników bohaterskich walk, ich wspomnienia, wrażliwość, stosunek do tego, co było, ale i do tego, co jest. Jak mierzyć się z takim dziedzictwem? I co na ten temat mówi nam popkultura?

Marcin Waincetel 0
Powstanie Warszawskie Wędrówka po walczącym mieście
01 Sie 2016

Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście – dokument bez oceny [recenzja]

Na temat Powstania Warszawskiego powstało już tyle książek zarówno stricte historycznych jak typowo fabularnych, że zdawać by się mogło, że nic nowego, oryginalnego w tym temacie powiedzieć się nie da. Czasem jednak wystarczy sięgnąć do najprostszych rozwiązań – tak uczynił Marcin Ciszewski z książką „Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście”.

Łukasz Radecki 0
Zysk i S-ka 90%
01 Sty 2015

Kobiety – Polki podczas II wojny światowej [recenzja]

Jeśli postanowiliście sobie, że w nowym roku będziecie czytać więcej książek, które nie tylko zapewniają uczciwą rozrywkę, ale coś jeszcze po sobie pozostawiają, śmiało możecie zacząć od „Kobiet”

Bartek Paszylk 0
Dzika Banda
01 Sie 2014

Alexandra Richie: Kto zdradził Warszawę? [wywiad]

Parę dni temu miała premierę książka Alexandry Richie na temat Powstania Warszawskiego zatytułowana „Warszawa 1944”. To grube (750 stron) i niewątpliwie interesujące tomiszcze, ale czy jej autorka, jako Brytyjka, nie próbuje wybielić udziału swoich rodaków w tym tragicznym wydarzeniu? Postanowiliśmy ją o to zapytać…

Robert Ziębiński 0
miasto44 60%
31 Lip 2014

Miasto 44 – Warszawa we krwi [recenzja]

Czy to będzie hit, tego nie wiem. Ale kit to na pewno nie jest

Lech Kurpiewski 0
Laibach_Warszawa_COVER 80%
30 Lip 2014

1 VIII 1944 Warszawa – Laibach klimatycznie o Powstaniu [recenzja]

Niektórzy zawsze będą się w rocznicę Powstania Warszawskiego zastanawiać czy aby na pewno miało ono sens – i zadręczać podobnymi pytaniami wszystkich dookoła, tak jakby udzielenie właściwej odpowiedzi mogło zmienić historię Polski.

Bartek Paszylk 0
KINÓWKI.pl 70%
08 Maj 2014

Powstanie Warszawskie [recenzja]

A więc mamy „pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction”, czyli film fabularny o piekle Powstania Warszawskiego zmontowany z nakręconych 70 lat temu zdjęć dokumentalnych, pod które podłożono głosy współczesnych aktorów.

Bartek Paszylk 0