cureforwellness0001 60%
21 Lut 2017

Lekarstwo na życie – kinowa terapia szokowa [recenzja]

Wieści o tym, że Gore Verbinski wraca do około horrorowej tematyki przyjęto z niemałym entuzjazmem, podobnie jak i pierwsze zapowiedzi „Lekarstwa na życie”, zdającego się tematycznie odnajdywać gdzieś w okolicach „Wyspy tajemnic”. Uznany reżyser, interesująca obsada, 40 milionów dolarów w portfelu. Nie mogło się nie udać, prawda?

Maciej Bachorski 1
J.P. Fantastica 85%
18 Kwi 2016

Pieśń Apolla tom 2 – Tezuka gorzko o miłości [recenzja]

Młody Shogo kontynuuje bolesną podróż, której celem jest doświadczenie głębokiego uczucia, mającego wyleczyć go z agresji. Osamu Tezuka nie serwuje jednak

Paweł Deptuch 0
Albatros 95%
12 Lis 2015

Pogrzebany olbrzym – fantasy wg Ishiguro [recenzja]

[infobox] Kiedy myślę o napisaniu czegoś o nowej powieści Kazuo Ishiguro, wydaje mnie się, że równie dobrze mógłbym spróbować taką recenzję wytańczyć, albo zagrać na gitarze. Chociaż w tym przypadku raczej na lutni. Cóż bowiem można zrobić, gdy obcuje się z dziełem wymykającym się wszelkiej klasyfikacji, nawet w przypadku tego autora? [/infobox]
Łukasz Radecki 1
J.P. Fantastica 85%
06 Lis 2015

Pieśń Apolla tom 1 – depresja kontra miłość [recenzja]

Bóg mangi, jak często określa się Osamu Tezukę, w Polsce nie miał do tej pory szczęścia. Spośród setek jego dzieł, które zrewolucjonizowały japońską i światową popkulturę, ukazały się raptem dwa – “Metropolis” i porzucony po kilku rozdziałach “Black Jack”, a także seria “Pluto” Naokiego Urasawy będąca remakiem jednej historii z kart “Astro boya”. “Pieśń Apolla” ma być jaskółką na niebie zwiastującą wysyp jego dzieł na naszym rynku.

Paweł Deptuch 0
Amazon 75%
18 Wrz 2015

Hand of God – Śledztwo z udziałem Boga [recenzja]

Czasami trafia się taki twór, że nie wiadomo z której strony go ugryźć. „Hand of God” drażni i niepokoi, momentami nawet ryje beret, zmuszając intelekt do bezcelowych protestów wobec sensu rozgrywających się na ekranie wydarzeń. Mamy tu nawróconego grzesznika, który doznaje objawień. Cały szkopuł właśnie w tym nawróceniu. Jest zupełnie inne niż te, do których przez lata przyzwyczaiła nas popkultura.

Tomasz Miecznikowski 0
Sky Atlantic 80%
07 Lut 2015

Fortitude

Populacja Fortitude to 713 mieszkańców. To nie jest zwyczajne miejsce, nie tylko nie grzebie się tutaj zmarłych, ale i nie umiera się. Jakkolwiek absurdalnie i tajemniczo to brzmi, są to po prostu implikacje życia na skraju kręgu polarnego – poważnie chorych ekspediuje się stąd na kontynent.  Fortitude to odizolowane od świata, bezpieczne i spokojne miasto. Do czasu, aż zostanie popełnione tu morderstwo.

Tomasz Miecznikowski 0
okladka-800 100%
25 Lis 2014

Piotruś Pan [recenzja] [komiks] [dla dorosłych]

Regis Loisel stworzył niezwykle mroczny, brudny i brutalny prequel do powieści J.M. Barrie’go. Opowieść o dzieciach, absolutnie nieprzeznaczoną dla dzieci.

Paweł Deptuch 0
Szkoła
30 Sie 2013

Witaj szkoło, ty koszmarze

Jednego możecie być pewni: z koszmarnych snów o szkole nie wyrasta się nigdy. A najgorszy jest ten, gdy śni ci się, że znów wróciłeś do starej budy. Masz latek dwadzieścia albo sześćdziesiąt, a tu widzisz siebie w szkolnej ławie. Pot cię więc zalewa i budzisz się z krzykiem w środku nocy. A przecież na jawie tak lubisz się dzielić swoimi słodkimi „wspomnieniami niebieskiego mundurka”. Podświadomość jednak wie swoje. Do niej właśnie odwołują się filmy, które pokazują szkołę – i jako miejsce, i jako instytucję – w jak najczarniejszych barwach. Parę z tych filmów, najciekawszych naszym zdaniem, prezentujemy poniżej. Ranking oczywiście dedykujemy wszystkim, którzy zaczynają właśnie nowy rok szkolny. Good luck!

Lech Kurpiewski 0
Żywot Mateusza. Reż. Witold Leszczyński.
15 Mar 2013

Żywot Mateusza

Żywot Mateusza. Reż. Witold Leszczyński. Wyk. Franciszek Pieczka, Anna Milewska, Wirgiliusz Gryń, Aleksander Fogiel. Polska 1968. To jeden z najpiękniejszych polskich filmów i jeden z najprostszych. No ale tak już najczęściej jest, że piękno z prostotą idą w parze. Zresztą czy to film? To raczej filmowa suita (zwłaszcza że muzyka Arcangelo Corellego odgrywa tu niebagatelną rolę), a może też biało-czarny wiersz kontemplujący urodę świata. Definicje są tu zresztą nieważne, bo tutaj nade wszystko liczy się głęboki spokój, jakim ten film nas napełnia (przynajmniej ja tak mam!) podczas oglądania, spokój niemal metafizyczny. W tej sytuacji aż się wierzyć nie chce, że obraz ten wyszedł spod ręki debiutanta. Wprawdzie Leszczyński kręcąc „Żywot

Lech Kurpiewski 0
Sunset Limited. Reż. Tommy Lee Jones. 2012
13 Mar 2013

Sunset Limited

Sunset Limited. Reż. Tommy Lee Jones. Wyk. Tommy Lee Jones, Samuel Jackson. USA 2012, Galapagos Dwóch mężczyzn, jeden pokój. Czarny jest głęboko wierzący, Biały niedoszłym samobójcą. Obaj będą dyskutować o sensie życia, wiary i śmierci. Tylko tyle. Albo aż tyle. Scenariusz do tej kameralnej opowieści napisał na podstawie własnej sztuki Cormac McCarty, zaś za reżyserię  odpowiedzialny jest Tommy Lee Jones, który zresztą wciela się  w postać Białego. Jego interlokutora brawurowo zagrał Samuel Jackson. Naszpikowany religijnymi symbolami „Sunset Limited” to film trudny, to film i nie dla każdego widza. Ale warto poświecić mu półtora godziny. To co na ekranie wyczyniają z tekstem McCartyego Jones i Jackson to aktorstwo najwyższej klasy. Takich

Robert Ziębiński 0