Rebis 85%
25 Maj 2016

Troja. Pan Srebrnego Łuku – o wojnie o Troję raz jeszcze [recenzja]

Epos „Illiada” to jeden z najstarszych utworów literackich w historii świata. A jednak wciąż, nieprzerwanie dostarcza przebogatego źródła inspiracji pisarzom, scenarzystom i reżyserom. Jak daleko można odejść od oryginału pokazywał Dan Simmons w genialnym „Ilionie”. David Gemmell pokazuje, jak można stworzyć wielkie dzieło w zgodzie z materiałem źródłowym.

Łukasz Radecki 0
Rebis 75%
12 Kwi 2016

Ucieczka z raju – kosmiczny thriller [recenzja]

Robert J. Szmidt olbrzymie uznanie zyskał dzięki utworom podejmującym temat postapokalipsy, którą bawi się na różne sposoby. Uważam jednak, że to w nurcie science fiction tak naprawdę rozwija skrzydła, co potwierdza właśnie “Ucieczką z raju”.

Paweł Deptuch 0
07.04.2017 Warszawa Dawid Weber.pisarz Si-FI
fot Adam Tuchlinski/ Vitro.im
11 Kwi 2016

David Weber – pisarz odpowiada za swoich czytelników [wywiad]

David Weber autor bestsellerowego cyklu „Honor Harrington”, jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy science fiction na świecie, opowiada nam o… polityce Ronalda Reagana, podziale władzy między państwem a kościołem, aborcji i tym jak pisarz odpowiada za czytelnika.

Robert Ziębiński 0
Rebis 90%
04 Sty 2016

Gamedec: Obrazki z Imperium – energetyczne i dynamiczne science fiction [recenzja]

W “Obrazkach z Imperium” zastajemy ludzkość na kolejnym etapie rozwoju technologiczno-społecznego. Tak więc po raz kolejny Marcin Przybyłek roztacza apetyczną wizję jednego z kierunków w jakim podążamy, a przy okazji serwuje wciągającą i trzymającą w napięciu opowieść rozgrywającą się w galaktyce Drogi Mlecznej.

Paweł Deptuch 0
Rebis 65%
23 Lis 2015

Cyngiel śmierci – 007 powraca [recenzja]

Media na świecie okrzyknęły „Cyngiel śmierci” najlepszą powieścią o Bondzie, napisaną po śmierci Fleminga. I trudno się z nimi nie zgodzić.

Robert Ziębiński 0
Rebis 80%
22 Paź 2015

Niebiańskie pastwiska – nowa jakość w space operze [recenzja]

O Pawle Majce, który ma za sobą dopiero trzy powieści, można powiedzieć, że jest już sprawdzoną marką. Każda kolejna książka jest udanym połączeniem treści rozrywkowych z pewnego rodzaju przekazem myśli, krytyki i nowego spojrzenia na różne tematy. „Niebiańskie pastwiska” kontynuują ten trend.

Paweł Deptuch 0
Insignis
25 Wrz 2015

Robert J. Szmidt – Apokalipsa według Pana Roberta [wywiad]

Z piewcą apokalipsy, Robertem J. Szmidtem, rozmawiamy m.in. o czekającym nas, nieuchronnym, kataklizmie, podróżach przez Stany Zjednoczone i grach komputerowych.

Hubert Sosnowski 0
Rebis 30%
18 Kwi 2015

Ucząc psa czytać

W „Ucząc psa czytać” jest wszystko, czego należy oczekiwać od prozy Jonathana Carrolla: piękne, pachnące kobiety, przystojni, zadbani mężczyźni, magiczne psy, istoty anioło-podobne, wędrówki między światami jawy i snu, no i oczywiście wspaniała, niepowtarzalna Wielka Miłość. A jednak – nienajlepsza to powieść.

Bartek Paszylk 0
Rebis 60%
22 Mar 2015

Moriarty

Powieść podpierająca się legendą Sherlocka Holmesa, w której słynny detektyw praktycznie się nie pojawia? Do tego biorąca tytuł od nazwiska arcywroga Holmesa, ale już na pierwszych stronach ujawniająca, że jest on już tylko i wyłącznie stygnącym trupem? To właśnie „Moriarty” Anthony’ego Horowitza – druga książka tego autora nawiązująca do detektywistycznego kanonu Sir Arthura Conan Doyle’a.

Bartek Paszylk 0
Rebis 70%
18 Wrz 2014

Łatwo być bogiem [recenzja]

Robert Szmidt to osoba, która science fiction zna od podszewki. Przez lata wydawał magazyn skupiający się na tej tematyce oraz przetłumaczył kilkanaście powieści lubujących się w tym gatunku pisarzy.

Paweł Deptuch 0
Rebis 70%
12 Maj 2014

CEO Slayer [recenzja]

Podobnie jak w przypadku serii „Gamedec”, w swej nowej, niezwiązanej z tym uniwersum powieści, Marcin Przybyłek prezentuje wizję świata przyszłości, w którym prym wiodą wszechpotężne korporacje. Wbrew temu co głoszą hasła reklamowe, tym wielkim przedsiębiorstwom zależy jedynie na pomnażaniu zysków, bez względu na to ilu ludzi trzeba zabić, żeby osiągnąć swój cel. Banki w świetle prawa i z uśmiechem na twarzy zabierają swym klientom ostatnie grosze, koncerny farmaceutyczne tworzą leki o działaniu krótkoterminowym, a jednocześnie takie, które wywołują inne choroby. Świat zdominowały chciwość i pieniądze, a korporacyjne tuzy zapomniały już, co to znaczy być człowiekiem i traktują swych pracowników jak najgorszy motłoch. Pojawia się jednak nadzieja w postaci tajemniczego mściciela,

Paweł Deptuch 1
Rebis 80%
25 Mar 2014

Kull: Banita z Atlantydy [recenzja]

Twórczość Roberta E. Howarda w naszym kraju kojarzona jest głównie z Conanem. I słusznie, gdyż postać ta na stałe wpisała się w historię światowej literatury i przyniosła twórcy z Teksasu niebywałą popularność. Jednak dorobek Howarda nie ogranicza się wyłącznie do tekstów o barbarzyńcy z Cymerii, który w zasadzie powstał na zgliszczach innego bohatera, Kulla z Atlantydy. Kull to potężny wojownik, nierzadko oddający się filozoficznym rozmyślaniom, najemnik, niewolnik, pirat i dowódca wojsk, który siłą przejął tron starożytnego, podupadającego królestwa Valusii. Jako władca, szlachetny banita musi zmierzyć się ze znacznie gorszym wyzwaniem niż miecz czy topór, a mianowicie z dwulicowością, zakulisowymi, nieczystymi gierkami i upadkiem moralności, które trawią królewski dwór. Choć wyobcowany

Paweł Deptuch 0
Brett Easton Ellis Portrait Session
15 Mar 2013

Księżycowy park

Księżycowy park, Bret Easton Ellis, Rebis   Bohaterem „Księżycowego parku” jest Bret Easton Ellis. Kontrowersyjny pisarz, narkoman i piewca moralnej degrengolady. Sławę zdobył już na studiach, debiutując powieścią „Less Than Zero”. Dwadzieścia lat później jest wrakiem człowieka. Zniszczony przez kokainę, alkohol i przygodne romanse próbuje odbudować życie, żeniąc się z aktorką Jayne Dennis, matką swojego syna Robiego. Przeprowadzają się na amerykańskie przedmieścia z dala od show-biznesu i celebrytów. Tam Ellis stara się skończyć nową powieść i udowodnić, że jest odpowiedzialnym czterdziestolatkiem. Życia nie da się jednak tak łatwo zmienić. Szybko odnajdują go zaprzyjaźnieni dilerzy narkotyków, napalone fanki i seryjny morderca naśladujący zbrodnie, które opisał w swojej najgłośniejszej powieści „American Psycho”.

Robert Ziębiński 0
Trzeci brzeg Styksu, Krzysztof Beśka, Rebis
15 Mar 2013

Trzeci brzeg Styksu

Trzeci brzeg Styksu, Krzysztof Beśka, Rebis Kryminał retro ma się całkiem dobrze, czego potwierdzeniem jest powieść Krzysztofa Beśki „Trzeci brzeg Styksu”. Oto lądujemy w Łodzi anno domini 1892, fabryki pracują pełną parą, kominy dymią, fortuny powstają i upadają bez opamiętania, miasto kipi, jak przystało na narodowościowy tygiel. W tej scenerii Beśka umieszcza dwóch detektywów – doświadczonego Jewgienija Aleksandrowicza Riepina i jego asystenta Stanisława Raczyńskiego, którego przeszłość owiana jest tajemnicą. Mają zająć się sprawą porwań dzieci bogatych fabrykantów. Choć trochę pisarza poniosło fabularnie –  czasem chciałoby się, aby trzymał się bliżej głównej linii kryminalnej zamiast wprowadzać kolejne wątki i postaci nazbyt gmatwające akcje, to książkę czyta się nieźle. Szczególnie na plus

Patrycja Pustkowiak 0