wedrowka-przez-morze-czerwone_e 80%
03 Lis 2016

Wędrówka przez Morze Czerwone – afrykańska przygoda życia [recenzja]

„Wędrówka przez Morze Czerwone” intrygująco wyróżnia się na tle tegorocznej oferty komiksowej. Tematem, rysunkami, autorską refleksją, po prostu wszystkim.

Tomasz Miecznikowski 0
KSU rejestracja buntu 85%
05 Kwi 2016

KSU: rejestracja buntu – biografia pod prąd [recenzja]

W Polsce wbrew pozorom niewiele jest zespołów otoczonych prawdziwym kultem i uwielbieniem zasługującym na poświęcenie im biografii. Jeśli jednak spojrzeć na podwórko punk rocka, okaże się, że mało kto zasłużył na to tak bardzo jak KSU.

Łukasz Radecki 0
Czarna Owca 80%
07 Mar 2016

Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku – Dziki, przerażający, piękny Meksyk [recenzja]

Meksyk jawi się dla większości z nas, w tym i niżej podpisanego jako niezwykły kraj, do którego przynajmniej raz w życiu chciałoby się pojechać. I choć Piotr Grzegorz Michalik również gorąco do tego zachęca, wyciąga na światło dzienne mroczne oblicze tego państwa.

Łukasz Radecki 0
Otwarte 65%
28 Lis 2015

Złe psy: po ciemnej stronie mocy – literacki Pitbull [recenzja]

Twórca „Pitbulla” od dawna interesuje się kulisami życia w policji. „Złe psy” to kolejny zapis rozmów z gliniarzami, którym daleko do wzorowych mundurowych, stawianych jako przykład na apelach.

Robert Ziębiński 0
Czarna Owca 70%
18 Lis 2015

Szwedzi. Ciepło na północy – z wizytą u sąsiadów zza morza [recenzja]

Szwecja jaka jest, każdy widzi. Albo tak mu się przynajmniej wydaje. Jednym kojarzy się z mocnymi kryminałami, innym ze melodyjnym death metalem. Komuś z Abbą, komuś z Sabatonem. Starsi wspomną Bergmana, młodsi Skarsgarda. A Katarzyna Molęda w swej książce wspomina o wszystkim, czego większość z nas o Szwecji nie wie.

Łukasz Radecki 0
Sine Qua Non 80%
18 Gru 2014

Zapiski nosorożca [recenzja]

Łukasz Orbitowski kłamie. Jego książka mówi więcej o Afryce, niż wiele kolorowych reportaży.

Łukasz Radecki 0
Kultura Gniewu 90%
17 Cze 2014

Kroniki Jerozolimskie / Albert i Alina [recenzja]

Mimo że trudno jest zabłysnąć w tak wyeksploatowanym i w sumie dość schematycznym gatunku artystycznej wypowiedzi, jakim są komiksowe dzienniki z podróży, to są tacy twórcy, którzy nie tylko nie mają z tym żadnego problemu, ale wręcz zachowują się tak, jakby ten gatunek powstał specjalnie dla nich. Kimś takim jest Guy Delisle. Im częściej sięga się po jego podróżnicze relacje, tym wyraźniej dostrzega się, że w tym konkretnym przypadku można mówić o specyficznej i jedynej w swoim rodzaju formule, która jak dotąd zawsze się sprawdza. Formule niemożliwej do skopiowania przez innych twórców, bo jej podstawowymi elementami są mocno autoironiczna osobowość autora oraz fenomenalne, a przy tym celowo bardzo wybiórcze wyczulenie

Paweł Matuszek 0
Policjanci i złodzieje
15 Mar 2013

Policjanci i złodzieje

Policjanci i złodzieje, Kjetil Stensvik Ostli, Czarne A czy zastanawialiście kiedyś jak czuje się żona przestępcy? Taka, która ma  normalną pracę i codziennie chodzi do biura albo pracuje w …banku (a jej mąż wcale nie zamierza go obrabować)? Tak, to jest możliwe, bo nie każdy bandzior biega z siekierą po ulicy, niektórzy stosują metody subtelne, np. po cichu sobie kradnąc dzieła sztuki. Ich bliscy nie muszą wcale towarzyszyć im w tej specyficznej działalności zawodowej ani parać się niczym w rodzaju hazardu czy prostytucji, mogą być całkiem zwykłymi członkami społeczeństwa. Na przykład norweskiego. „Policjanci i złodzieje” to reportaż, wymieszany z kryminalną fabułą, ale reportaż, o policjancie Johnnym Brenie i złodzieju zamieszanym

Ewelina Jamka 0
Gangster Squad- Pogromcy mafii
15 Mar 2013

Gangster Squad: Pogromcy mafii

Gangster Squad: Pogromcy mafii, Paul Lieberman, Prószyński i S-ka Gangster Squad: Pogromcy mafii (Gangster Squad). Reż.: Ruben Fleischer. Wyk.: Josh Brolin, Ryan Gosling, Sean Penn. USA 2012, Warner No to mam problem. I to poważny. Wynika on z tego, że przełom lat czterdziestych i pięćdziesiątych i wówczas otwarta wojna między policją i gangami panującymi w Los Angeles to jeden z najbardziej fascynujących okresów w historii „Miasta Snów”. No a przede wszystkim historyczny okres, bez którego gatunek który nazywamy „czarnym kryminałem” nie istniałby w kształcie w jakim go znamy (i kochamy).  Akcja najlepszej powieści Raymonda Chandlera czyli „Długiego pożegnania” toczy się w Los Angeles czasów wojny policji z gangsterami, bez niej

Robert Ziębiński 0