UIP 70%
05 Wrz 2016

Jason Bourne – destrukcja kontrolowana [recenzja]

Najpoważniejszy konkurent Jamesa Bonda powrócił tego lata na ekrany – a wraz z nim Paul Greengrass i niekwestionowana gwiazda serii, Matt Damon. Czy sprawdzony w boju duet dał radę tchnąć w serię drugie życie?

Maciej Bachorski 0
ludlum-odwet-bourne-okladka
08 Lip 2016

Odwet Bourne’a – Eric van Lustbader [patronat]

Przyjaciel Bourne’a, Eli Jadin, szef Mossadu, dowiaduje się, że członek chińskiego politbiura, Ouyang Jidan, i meksykański baron narkotykowy prawdopodobnie szmuglują coś o wiele groźniejszego niż prochy.

REDAKCJA 0
długa chwila ciszy 70%
05 Lut 2016

Długa chwila ciszy – między Ludlumem i Forsythem [recenzja]

Paul Colize w „Długiej chwili ciszy” pozornie nie proponuje nam niczego nowego. Porusza się w tematyce tajnych organizacji i historycznych tajemnic, a jednak pewien element sprawia, że jego powieść wyróżnia się na tle tego typu literatury – jest nim jej główny bohater.

Tomasz Miecznikowski 0
Albatros 60%
02 Mar 2015

Imperatyw Bourne’a

Jason Bourne powraca niepowstrzymanie w kolejnych powieściach i filmach, próbując zdetronizować Jamesa Bonda. O ile jednak agent Królewskiej Mości coraz śmielej czerpie z filmowej konwencji Bourne’a, to literacko, wciąż wyprzedza bohatera Roberta Ludluma. Fani niepowstrzymanego zabójcy na usługach C.I.A nie powinni jednak czuć się zawiedzeni sięgając po dziesiątą już z kolei książkę z cyklu. „Imperatyw Bourne’a” to niejako powrót do korzeni, ale jednocześnie próba przeniesienia całości w nowe rejony. Wszystko zaczyna się jak pierwszy tom trzydzieści pięć lat temu (!) od mężczyzny wyłowionego z wody z raną postrzałową głowy. Człowiek ów oczywiście cierpi na amnezję, ale tym który go złowił jest… Jason Bourne. Przypadek? Nie sądzę. Już wkrótce agent zostaje

Łukasz Radecki 0