Sonia Draga 70%
16 Lis 2016

O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla – absurdalnie o śmierci [recenzja]

W swojej drugiej powieści Puertolas potwierdza, że jak mało, kto potrafi łączyć absurdalne poczucie humoru z tematami poważnymi i w gruncie rzeczy – niebywale przygnębiającymi.

Robert Ziębiński 0
eric clement
13 Lis 2016

Romain Puertolas: gliniarz, który został magikiem [wywiad]

Walczył z magią i Davidem Copperfieldem. Był policjantem rozpracowującym gangi handlujące ludźmi. W końcu został pisarzem. Romain Puertolas, autor „Niezwykłej podróży fakira, który utknął w szafie Ikea”, opowiada nam o absurdzie, pisaniu powieści w miesiąc i tym, co łączy literaturę z magią.

Robert Ziębiński 0
Sonia Draga 80%
09 Mar 2015

Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea – absurd wysokich lotów [recenzja]

Pooshyanoghart jest Hindusem, szanowanym w wiosce fakirem, który pewnego dnia wyrusza w podróż i wpada w wir absurdalnych przygód, trochę na własne życzenie, a trochę za sprawą zbiegów okoliczności. Kłopoty zapowiadał już sam pomysł, by ktoś, kto nie wychylał nosa poza najbliższą okolicę poleciał do Paryża do sklepu sieci Ikea po najnowszy model łóżka …z gwoździami. Na bilet złożyła się cała wioska, a za łóżko miał zapłacić banknotem o nominale 100 euro. Fałszywym, dodajmy. Czytałam pierwsze strony, nieufnie marszcząc nos, bo taki rodzaj humoru nie budzi we mnie większych emocji, a absurdalna fabuła przeważnie drażni. Ale nagle pojawił się cygański taksówkarz, barwna postać – co niekoniecznie znaczy, że sympatyczna. Potem jego

Ewelina Jamka 0