ksiazkowy-maraton-2
27 Gru 2016

Ksiązkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#2) dzieła niezwykłe

Koniec roku coraz bliżej, wkrótce też przyjdzie czas podsumowania literackich premier (i wznowień) minionych dwunastu miesięcy. Jest więcej niż pewne, że większość z omówionych dziś hurtowo powieści tam się znajdzie. To bezwarunkowe „debeściaki”.

Łukasz Radecki 4
Albatros
21 Gru 2016

Książkowy maraton, czyli czytamy hurtowo Albatrosa #1

W okresie przedświątecznym zakupy w księgarniach to standard, dlatego w cyklu „Czytamy hurtowo” tym razem książki – znamienne, że wszystkie pod banderą wydawnictwa Albatros. Bracia Musso, James Rollins, Nicholas Sparks i Julia Navarro gwarantują dobrą lekturę.

Łukasz Radecki 0
klatwa_rodziny_palmisano-albatros-ebook-cov 70%
05 Wrz 2016

Klątwa rodziny Palmisano – naiwny romantyzm w cieniu wielkiej wojny [recenzja]

Wydawnictwo Albatros nie ustaje w swej misji promowania intrygujących zachodnich autorów. Tym razem na tapetę trafia Rafel Nadal, hiszpański pisarz (warto zwrócić uwagę na pisownię imienia, by nie mylić ze znanym tenisistą o tym samym nazwisku), którego do tej pory znały tylko nieliczne polskie czytelniczki.

Łukasz Radecki 0
Filmostrada 60%
08 Maj 2016

Colonia – świadectwo zbrodni [recenzja]

Lata 70. były dla Chile okresem niezwykle burzliwym. Po obaleniu Salvadora Allende w 1973 roku, Augusto Pinochet rozpoczął polowanie na niedobitki politycznych przeciwników wojskowego reżimu – Stadion Narodowy w Santiago przekształcono w obóz koncentracyjny, a w utrzymywanych w tajemnicy placówkach, mordowano i torturowano setki potencjalnie niewygodnych dla nowej władzy jednostek. Właśnie o jednym z takich miejsc – Colonii Dignidad – opowiada film Floriana Gallenbergera.

Maciej Bachorski 0
Mucha Comics 100%
20 Kwi 2016

Saga tom 4 – najlepszy komiks dla rodziców [recenzja]

Zasiadając do pisania tego tekstu zastanawiałem się czy po raz kolejny wystawić “Sadze” najwyższą notę. Nie jest przecież możliwym aby Vaughan bez przerwy utrzymywał ten sam wysoki poziom, co nawet potwierdza czwarty tom.

Paweł Deptuch 0
Jaguar 65%
25 Mar 2016

Przeklęta laleczka – lekko i przyjemnie, czyli sensacja i miłość w Meksyku [recenzja]

Po raz kolejny trafia w nasze ręce książka, w której przenosimy się do niezwykłego i malowniczego Meksyku. Tym razem jednak nie mamy do czynienia z reportażem, a pełnowymiarową powieścią łączącą wątki kryminału, sensacji i romansu. Trzeba przyznać, ze misz-masz to całkiem udany.

Łukasz Radecki 0
Albatros 75%
10 Lut 2016

Jak w niebie – bajkowa powieść romantyczna [recenzja]

Marc Levy to obecnie jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy. W rodzimym kraju lepiej sprzedają się tylko książki Guillaume Musso. I choć w ostatnich czasach autor zwracał się w stronę thrillerów, to jego siłę stanowią romantyczne historie, takie jak wznowione właśnie „Jak w niebie”.

Łukasz Radecki 0
Prószyński i Ska 75%
07 Lut 2016

Dallas ’63 – King, fantastyka i romans [recenzja]

Za tydzień swoją premierę będzie miał serial oparty na „Dallas 63” Stephena Kinga. To dobry moment, aby przypomnieć sobie powieść. Ckliwą, staroświecką ale i niebywale przyjemną.

Robert Ziębiński 0
Vue Movie 70%
20 Gru 2015

Carol – zakochane kobiety [recenzja] [film] [dramat] [romans]

Pięknie sfotografowana i opowiedziana historia zakazanej miłości między dwoma kobietami w purytańskiej Ameryce lat 50. to jeden z tegorocznych oscarowych pewniaków.

Robert Ziębiński 5
Mucha Comics 100%
14 Paź 2015

Saga tom 3 – inteligentna rozrywka [recenzja]

Pomiędzy wydaniem drugiego a trzeciego tomu, „Sadze” przybyło kolejnych kilka znaczących nagród, co tyko potwierdza, że seria Vaughana i Staples wciąż jest na fali i niezmiennie zachwyca publiczność i krytyków.

Paweł Deptuch 0
Monolith FIlms 50%
24 Sie 2015

We Are Your Friends – filmowy sampling [recenzja] [muzyczny] [dramat]

Reżyserski debiut Maxa Josepha, dokumentalisty z MTV, poświęcony klubowej scenie w Kalifornii. Pomysł wyjściowy bardzo ciekawy – niestety o samej scenie klubowej i życiu didżeja nie dowiadujemy się tu zbyt wiele.

Robert Ziębiński 0
Mundo Macgregoriano / Dzika Banda
19 Sie 2015

Mamen Sánchez – Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne [wywiad]

Z Mamen Sanchez, autorką „Zupełnie niespodziewanego zniknięcia Atticusa Craftsmana” rozmawiamy o sile rodzinnych więzów, literaturze hiszpańskiej i różnicach kulturowych między Latynosami a Brytyjczykami.

Aleksandra Wiktorowska 0
Logan Pictures 65%
06 Sie 2015

O dziewczynie, która wraca sama nocą do domu – irańskie spojrzenie na popkulturę [recenzja]

„O dziewczynie, która wraca sama nocą do domu” uwodzi czarno-białymi zdjęciami i muzyką. Jest tu także zupełnie nowe wykorzystanie wielu popkulturowych klisz, bo chyba nie widzieliśmy jeszcze jadącego na deskorolce wampira w burce. Szkoda tylko, że fabuła w filmie jest szczątkowa.

Tomasz Miecznikowski 0
Media Rodzina 80%
25 Cze 2015

Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Craftsmana

Drogie Panie, a może w szczególności Panowie, „Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Craftsmana” to lektura idealna na lato, ale chyba bardziej nawet na pochmurne dni, bo po brzegi wypełniona jest gorącymi emocjami i pozytywną energią, która potrafi udzielić się nawet przypadkowym osobom znajdującym się w pobliżu czytelnika.

Paweł Deptuch 0
Albatros 75%
25 Maj 2015

Najdłuższa podróż

Nicholas Sparks to dziś niedościgniony twórca chwytających za serce romansów, będących w gruncie rzeczy wnikliwie sportretowanymi losami miłości różnych osób w rozmaitych sytuacjach życiowych. Na tym schemacie powstały największe hity autora: „Pamiętnik”, „I wciąż ją kocham”, „Prawdziwy cud”, „ Dla ciebie wszystko”. Autor nie wychodzi poza niego również w „Najdłuższej podróży”. Czy to źle? Bynajmniej!

Łukasz Radecki 0
Mucha Comics 100%
18 Mar 2015

Saga tom 2 [recenzja]

Drugi tom „Gwiezdnych Wojen dla zboczeńców” – jak żartobliwie określa „Sagę” Brian K. Vaughan – kontynuuje pokręcone losy uciekających przed pościgiem Marko, Alany i ich córeczki Hazel.

Paweł Deptuch 0
Disney 65%
13 Mar 2015

Kopciuszek

Aktorski remake klasycznej disneyowskiej bajki. Dla kogo? Przede wszystkim dla młodych dziewczynek. Ale i osobniki tęskniące za odrobiną magii w życiu, też mogą się wybrać.

Robert Ziębiński 1
Albatros 70%
12 Mar 2015

Księga utraconych zapachów

Zaryzykuję stwierdzenie, że trudno dziś o dobry romans historyczny. W większości przypadków są to tandetne historyjki, które są równie niszowe co horrory klasy B. Mają więc swoją grupę czytelników, ale trudno im wybić się powyżej. Gdy autorzy próbują wyjść poza schemat, mieszają gatunki, a w takich przypadkach ciężko o miękkie lądowanie. Dlatego zdziwiłem się bardzo, gdy w moje ręce wpadła „Księga utraconych zapachów” M.J. Rose, gdzie sprytnie pomieszano romans, historię, filozofię i thriller.

Łukasz Radecki 0
Sonia Draga 40%
02 Lut 2015

Widzę cię

Myślałam, że to rarytas dla tych, którzy niecierpliwie przebierają nogami, czekając na premierę filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Myślałam, że to sprawnie napisana powieść erotyczna dla pań, w której fabuła trzyma poziom i zawiera rozumną treść. W tych złudzeniach trwałam sobie przez kilkadziesiąt stron, by potem jęknąć z rozczarowania i tylko z poczucia obowiązku dotrwać do końca.

Ewelina Jamka 0
Mucha Comics 100%
10 Gru 2014

Saga tom 1 [recenzja] [komiks]

Gdy rodzi się dziecko zmieniają się życiowe priorytety. Jednak gdy potomek pochodzi z zakazanego związku, dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu / Wydawnictwo Komiksowe 90%
23 Wrz 2014

Pięć tysięcy kilometrów na sekundę / Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił [recenzja]

Nie od dziś wiadomo, że o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, skomplikowanej dynamice relacji międzyludzkich, poszukiwaniach sensu życia– nie powinno się mówić wprost, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo wpaść na mielizny banału. Zbytnio rozbudowane metafory też się raczej nie sprawdzą, bo często trącą pretensjonalnością. Pozostaje zatem droga środka, czyli umiejętne balansowanie między skrajnościami, które wymaga od twórców dobrego wyczucia narracyjnej równowagi i dyscypliny. Dlatego aby utrzymać się na tej drodze artyści często uciekają się do różnych sztuczek, zgodnych z ich twórczym temperamentem. Świetnie widać to na przykładzie dwóch znakomitychi zupełnie różnych komiksów: „Życie nie jest takie złe, jeśli starczy ci sił” Setha i „Pięć tysięcy kilometrów na sekundę” Manuele

Paweł Matuszek 0
Starz 60%
09 Sie 2014

Outlander

Clara Gabaldon zapewne zaciera teraz ręce. Ekranizacja powieści tej poczytnej (tłumaczona na 24 języki) amerykańskiej pisarki ruszyła z kopyta. Udostępnionego w sieci w systemie On Demand pilota serialu „Outlander” („Cudzoziemka”) obejrzało 600 tysięcy osób. Odnotowano 897,372 odtworzeń. Co oznacza, że wielu spośród widzów delektowało się „Outlanderem” więcej niż raz.

Nina Wum 0
Kirin 70%
06 Mar 2014

Kochankowie dawnej Japonii [recenzja]

„Kochankowie dawnej Japonii” to kolejny tom z serii przybliżającej legendy i opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym razem Yei T. Ozaki na warsztat bierze motyw miłości (wcześniej pisała o wojownikach) i spisuje kilka najbardziej klasycznych historii jakie pojawiły się na przestrzeni ostatniego tysiąca lat.

Paweł Deptuch 0
NicholasSparks
14 Lut 2014

Nicholas Sparks: wiem jak pisać bestseller [wywiad]

  Dzika Banda: Mamy rok 1996 wydajesz swój debiut „Pamiętnik” i… co z miejsca zostałeś gwiazdą? To był przecież wielki bestseller. Nicholas Sparks: dokładnie to była tak. W 1995 roku sprzedałem wydawcy „Pamiętnik” za gigantyczną wówczas kasę – okrągły milion dolarów. Zanim powieść się ukazała minął rok. Co działo się z milionem przez rok? Zwyczajnie się rozszedł. Kiedy dostajesz czek najpierw opłacasz swojego agenta i płacisz podatki. Ponieważ to był sam początek mojej kariery nie widziałem, czy taka kwota jeszcze się powtórzy resztę ulokowałem na kontach oszczędnościowych, spłaciłem hipotekę, no i odłożyłem pieniądze na szkoły dla dzieci. Raptem może miesiąc po tym jak zarobiłem milion już go nie było. Wtedy

Robert Ziębiński 0
Image Comics
09 Lut 2014

9 gorących komiksowych romansów

Przyglądamy się tym romansom, które są nietypowe, mniej znane i równie gorące, co niebezpieczne.

Paweł Deptuch 2
J.P. Fantastica 50%
21 Sty 2014

Było ich jedenaścioro [recenzja]

Na „Było ich jednenaścioro” składają się dwie niezależne opowieści, których wspólnym mianownikiem jest kosmiczna przestrzeń związku planetarnego zrzeszającego cztery gwiezdne imperia oraz część wspólnych bohaterów.

Paweł Deptuch 0