Nova Productions 55%
13 Lis 2015

Światy Philipa K. Dicka – płyną łzy moje [recenzja]

Francja była jedynym krajem, do którego Philip K. Dick wybrał się z jakąkolwiek wizytą w celu spotkania z fanami. Wygłosił wtedy, w 1977 r. odczyt oraz udzielił wideo wywiadu. Nakręcone materiały podczas tych odwiedzin są podstawą francuskiego dokumentu Yanna Coquarta, który stara się złożyć hołd temu wizjonerowi science fiction.

Paweł Deptuch 2
dracula3d 30%
21 Paź 2014

Drakula 3D – mdły wampir [recenzja]

  Podstawowy problem z filmem Argento polega na tym, że słynny twórca zupełnie nie miał pomysłu na odświeżenie fabuły znanej nam z powieści Brama Stokera i całego mnóstwa jej ekranizacji. Zresztą to samo spotkało go już kilkanaście lat temu, kiedy przygotowywał swoją wersję „Upiora w operze” i najwyraźniej kombinował w następujący sposób: „Żeby nie było, że się nie postarałem to zamienię upiora w przystojniaka i nie pozwolę mu założyć żadnej głupiej maski, a do tego co wszyscy już znają dołożę troszkę więcej cycków i krwi – i jakoś to będzie.” Kto widział tamtego „Upiora…”, ten wie, że efekt nie był najlepszy, a tworzeniu „Drakuli 3D” przyświecała chyba podobna filozofia artystyczna:

Bartek Paszylk 0
Łowca androidów, Reż. Ridley Scott, 1982
13 Mar 2013

Łowca androidów

Łowca androidów (Blade Runner). Reż. Ridley Scott. Wyk. Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young. Hongkong, USA 1982, Galapagos (specjalna edycja Blu-ray z okazji 30. rocznicy powstania  filmu). Jeśli nie zniszczy nas kolizja z obcą planetą, nie zabiją zmutowane potwory, przyszłość i tak nie zapowiada się kolorowo. Takie wnioski można wyciągnąć z oglądania sztandarowych filmów próbujących pokazać świat przyszłości. Najbardziej wyrazistym i uniwersalnym przykładem jest Łowca androidów, mroczna i ponura adaptacja powieści klasyka literackiej fantastyki Philipa K. Dicka. W 2019 roku Ziemia, jaką znamy, będzie wyniszczoną radioaktywnymi opadami planetą, na której wyginęły zwierzęta. Przeludnione wielkie miasta składają się tylko z drapaczy chmur, niebo przecinają latające samochody i inne dziwne pojazdy, ludzi

Robert Ziębiński 0