bk1-ant2
13 Lis 2016

Brutalnie krótko (1) – Dobre bo ostre?

Najbardziej chwalone polskie filmy, które w ostatnich tygodniach trafiły do kin ceni się nie tylko za artyzm, ale również za bezkompromisowe podejście do poruszanej tematyki. Wszystko to filmy bardzo mocne, wzbudzające w widzach uczucie niepokoju i wytrącające na jakiś czas z równowagi – ale czy naprawdę każdy z nich aplikuje nam te wszystkie wstrząsy we właściwych dawkach i z właściwych pobudek? Pozwolę sobie wątpić.

Bartek Paszylk 0
Albatros 65%
12 Lis 2016

Zabójca z sąsiedztwa – nie ufaj nieznajomym [recenzja]

Po oszałamiającym debiucie Alex Marwood w postaci „Dziewczyn, które zabiły Chloe”, oczekiwania co do drugiej powieści Brytyjki były przeogromne. Otoczkę niewątpliwego sukcesu jaki miał stać się udziałem „Zabójcy z sąsiedztwa” budował choćby fakt natychmiastowego wykupienia praw do ekranizacji przez wytwórnię należącą do Jamesa Franco. Czy książka jest rzeczywiście tak dobra, jak ją malują?

Maciej Bachorski 0
jackfrost 90%
04 Paź 2015

Jack Frost – czekając na zimę [recenzja]

Zima idzie. Ale zanim ulepisz bałwana upewnij się czy, aby w twojej okolicy psychopatyczny seryjny morderca nie został oblany kwasem i nie roztopił się na śniegu.  „Jack Frost” zaczyna się jak rasowy thriller. Ciężarówka przewożąca groźnego zabójcę Jacka Frosta mknie przez zaśnieżone ulice wielkiego miasta.  Nagle traci przyczepność i zderza się z nadjeżdżającym z na przeciwka samochodem. Jack niemal ucieka. Niemal, bowiem na chwilę przed tym jak ma zabić strażnika zostaje oblany tajemniczą żrącą substancją i dosłownie topnieje na śniegu. Po jego śmierci okolica oddycha ze spokojem. Morderca, bowiem terroryzował mieszkańców miasteczka od lat a teraz nareszcie nastanie spokój. Tylko czy aby na pewno? Niebawem okazuje się, iż substancją, którą

Robert Ziębiński 0
a-good-marriange_poster
13 Cze 2014

Dobry seryjny morderca

Jesienią do kin trafi „Dobre małżeństwo” adaptacja prozy Stephena Kinga oparta na życiorysie seryjnego mordercy B.T.K. Ale to nie jedyny film jaki powstał w tym roku dookoła seryjnych… według portalu IMDB jest ich 22. Moda na morderców trwa.

Robert Ziębiński 0
delib9uq1 90%
30 Lip 2013

Rozważny nieznajomy

Różne drukowane media w Polsce ogłosiły ostatnio, iż w telewizji na świecie (czytaj Stanach Zjednoczonych) panuje moda na seryjnych morderców. I to tych fajnych morderców. Takich miłych, pokazanych w zwyczajny sposób. Czytając owe odkrywcze teksty przypomniało mi się dzieciństwo. Konkretnie jakiś 1988 lub 1989 rok. Wtedy to po raz pierwszy w życiu moja mama zakazała mi oglądać film. Przez Polskę przetaczała się pierwsza fala mody na video a piraci mieli się świetnie. Na jednej z kaset przytaszczonych przez ojca z krakowskiej giełdy widniał opis – ROZWAŻNY NIEZNAJOMY. Brzmiał niewinnie. Wręcz kusząco. Chciałem, bardzo chciałem obejrzeć ten film. A mama powiedziała stanowcze –NIE.

Robert Ziębiński 0
Seryjny, John Lutz, Prószyński i S-ka
27 Mar 2013

Seryjny

Seryjny, John Lutz, Prószyński i S-ka Za nic nie wejdę do garderoby zanim nie zapalę światła, poza tym pojutrze zamontuję wreszcie drugi zamek w drzwiach wejściowych do mieszkania. Właśnie przeczytałam „Seryjnego”. Zaczyna się jak jeden z typowych thrillerów o seryjnych zabójcach, akcja toczy dość przewidywalnie, ale do czasu. W pewnym momencie zauważasz, że coś zagadkowego kryje się w pozornie prostej fabule, wcale nie oczywistego i wciąga cię to. W dodatku łapiesz się na tym, że lubisz postacie. Nie tego seryjnego mordercę i świra, Rzeźnika, który zabija kobiety (i nie mogę powiedzieć jakie i dlaczego, bo odebrałabym wam przyjemność z lektury) ale tropiących go detektywów – budzącego szacunek Franka Quinna (który

Ewelina Jamka 0
Brett Easton Ellis Portrait Session
15 Mar 2013

Księżycowy park

Księżycowy park, Bret Easton Ellis, Rebis   Bohaterem „Księżycowego parku” jest Bret Easton Ellis. Kontrowersyjny pisarz, narkoman i piewca moralnej degrengolady. Sławę zdobył już na studiach, debiutując powieścią „Less Than Zero”. Dwadzieścia lat później jest wrakiem człowieka. Zniszczony przez kokainę, alkohol i przygodne romanse próbuje odbudować życie, żeniąc się z aktorką Jayne Dennis, matką swojego syna Robiego. Przeprowadzają się na amerykańskie przedmieścia z dala od show-biznesu i celebrytów. Tam Ellis stara się skończyć nową powieść i udowodnić, że jest odpowiedzialnym czterdziestolatkiem. Życia nie da się jednak tak łatwo zmienić. Szybko odnajdują go zaprzyjaźnieni dilerzy narkotyków, napalone fanki i seryjny morderca naśladujący zbrodnie, które opisał w swojej najgłośniejszej powieści „American Psycho”.

Robert Ziębiński 0
Deep Red. Reż. Dario Argento
15 Mar 2013

Deep Red

Deep Red. Reż. Dario Argento. Wyk. David Hemmings, Daria Nicolodi, Gabriele Lavia. Włochy 1975 Arrow Video Trzy niezwykle wznowienia na DVD trzech wybitnych filmów Dario Argento –  boga gatunkowego kina rodem z Włoch. „Głęboka czerwień” (org. „Deep Red”) to absolutny klasyk mrocznego thrillera o seryjnym mordercy i zagubionym mężczyźnie przypadkowo wciągniętym w śledztwo. „Inferno” to satanistyczny horror o wiedźmie zamieszkującej Nowy Jork, zaś „Phenomena” to utrzymany w rytm muzyki heavy metalowej psychodeliczny horror o dziewczynie rozmawiającej z owadami. Każdy z tych filmów uznawany jest na świecie za arcydzieło (może poza „Phenomeną”, która zbiera skrajne recenzje – od zachwytu po szczerą nienawiść) i każdy ma swoich oddanych fanów. Choć może słowo

Robert Ziębiński 0