Freedom Church
19 Kwi 2016

Dziesięć książkowych opowieści o duchach

Historie o duchach to bodaj najpopularniejszy, obok zombie, kierunek w jakim podążają adepci kina grozy. W kinach już od wielu lat mamy pod tym względem urodzaj, graniczący z przesytem…

Maciej Bachorski 0
Chad Prevost / Dzika Banda
06 Wrz 2015

Shirley Jackson – matka współczesnych demonów

Pół wieku temu zmarła Shirley Jackson – jedna z najwybitniejszych pisarek amerykańskich. Jej „Loteria” to jedno z najlepszych opowiadań jakie napisano, a powieść „Nawiedzony” – jeden z najmądrzejszych horrorów jaki stworzono. Uwielbiają ją Stephen King i Neil Gaiman. Szkoda, że u nas twórczość Jackson znają zazwyczaj uczelniani specjaliści od literatury amerykańskiej.

Robert Ziębiński 0
killbabykillwindow
16 Mar 2013

Przewodnik po nawiedzonych domach

A może tak wybrać się w podróż śladami nawiedzonych domów. Świat kocha upiorne domostwa i ich nieproszonych lokatorów. A zatem przygotowaliśmy przegląd takowych domów. Może i nie będą to najlepsze filmy w historii, ale na pewno cenione w swoim gatunku. Oczywiście, jeśli przyjdą wam do głowy inne tytuły zapraszamy do uzupełniania listy. Na marginesie – lista ta koncentruje się na głównie starych filmach o duchach, wobec czego nie ma na niej choćby „Innych”. A „Ducha” Tobe Hoopera pominęliśmy z pełną premedytacją, bo to film opisany na wylot, podobnie jak „Lśnienie” Kubricka.

Robert Ziębiński 0