w strone grozy 50%
28 Lip 2016

W stronę grozy – kryminalna familiada [recenzja]

Skandynawskich kryminałów nigdy dość? Jak widać na przykładzie „W stronę grozy” Viveci Sten, niekoniecznie.

Hubert Sosnowski 0
gorace krzesla 60%
16 Mar 2016

Gorące krzesła – niezły kryminał z falstartem [recenzja]

Syndrom rozwlekłej rozbiegówki to straszna choroba, która pogrzebała już niejedną dobrą książkę. Ileż razy rzuciliście powieść przez drętwy początek? Czasem do nich wracaliście i okazywało się nagle, że to całkiem porządne lektury. Wiele jednak takiej szansy nie dostało. Mam nadzieję, że „Gorące Krzesła” nie podzielą losu tych ostatnich…

Hubert Sosnowski 0
Media Rodzina 75%
29 Gru 2015

Ostatni pielgrzym – solidny kryminał z historią w tle [recenzja]

Ze skandynawskimi kryminałami jest jak z szarlotką babuni. Kiedy myślisz, że nie zmieścisz już nic, zawsze znajdzie się ten jeden, malutki kawałek, który wygląda na przeznaczony specjalnie dla Ciebie. Tak jak niektóre książki. Masz już dość pogrobowców Larssona, szwedzkiego deszczu i zimnych, często bezwzględnych bohaterów, a tu nagle pojawia się „Ostatni pielgrzym”.

Hubert Sosnowski 0
© 2014 Fotograf Anna-Lena Ahlström +46-709-797817
28 Lis 2015

Roslund / Thunberg – Szwecja to kraj, gdzie wszystko zostaje w rodzinie [wywiad]

Dzika Banda: Panowie to zacznijmy poważnie – ile jest w „Rodzinnym interesie” fikcji? Anders Roslund: Trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo w powieści fikcja bezustannie miesza się z rzeczywistością. Historia jest prawdziwa – niczego nie dodawaliśmy. Czasami tylko na potrzeby narracji modyfikowaliśmy. Sama konstrukcja powieści jest wymyślona na potrzeby fabuły. W rzeczywistości policja ścigała naszych bohaterów – braci Stefana – trzy lata. W powieści skompresowaliśmy wszystko do roku. Powieść otwiera sekwencja kiedy bracia dokonują zuchwałego napadu na wojskowy magazyn z bronią. Kradną ponad dwieście sztuk karabinów itp. To był największy skok na szwedzkie wojsko w historii. Tyle, że naprawdę bracia obrobili nie jeden magazyn, a dwa, kradnąc dokładnie taką samą ilość

Robert Ziębiński 0
Sonia Draga 80%
26 Lis 2015

Rodzinny interes – Historia przemocy [recenzja] [książka] [thriller]

Przemoc potrafi dzielić, zadaje rany. Czasem jednak łączy ludzi. Na różne sposoby. Opowiadały o tym filmy wojenne, opowiadał – między innymi o tym – „Fight Club” Palahniuka. Opowiada o tym wreszcie „Rodzinny interes”.

Hubert Sosnowski 0
henning mankell
05 Paź 2015

Henning Mankell: Najlepsze powieści

Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Henninga Mankella. Szwedzki pisarz pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Przypominamy najpopularniejsze, najciekawsze pozycje w dorobku zmarłego autora.

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 65%
24 Wrz 2015

Millennium #4: Co nas nie zabije – Przyszłość jest dziś [recenzja]

„Co nas nie zabije” zdążyło narobić szumu na długo przed premierą. Książka powstawała w atmosferze skandalu i kontrowersji – wszystko przez spór dotyczący praw do książek Stiega Larssona. Stanęło na tym, że oryginalny materiał z niedokończonej czwartej części „Millenium” idzie w odstawkę i do akcji wkracza David Lagercrantz. Jak sobie poradził?

Hubert Sosnowski 0
Fot. Anna-Lena Ahlström
18 Wrz 2015

Jens Lapidus – Szwecja, szariat i mafia [wywiad]

Dzika Banda: Podczas ostatnich obrad polskiego sejmu, Jarosław Kaczyński, szef największej opozycyjnej partii w Polsce powiedział, że są w Szwecji rejony w których obowiązuje prawo szariatu. To prawda? Jens Lapidus: Słucham?! Że w Szwecji nie macie już swojego prawa, ale prawo szariatu. Rany Boskie, co to za pieprzone bzdury? Kim jest ten człowiek? Politykiem czy szarlatanem? W Szwecji obowiązuje szwedzkie prawo. Tak było, jest i będzie. PiS czyli partia, która najprawdopodobniej wygra najbliższe wybory parlamentarne w Polsce, ogrywa lęki przed uchodźcami w taki właśnie sposób. Domyślam się, że to polityczne gierki, ale bardzo tanie i bazujące na nieprawdziwych informacjach. Problem uchodźców to nie zabawa w straszenie ludzi, a poważny kryzys,

Robert Ziębiński 0
Czarna Owca
28 Sie 2015

Zbrodnia po skandynawsku – najlepsze kryminały z krainy fiordów

Miłośnicy skandynawskich kryminałów mogą odkorkować szampana. Bohaterowie cyklu „Millenium” wracają w czwartym tomie, tym razem pióra Davida Lagercrantza. Nim jednak dostaniemy do rąk „Co nas nie zabije”, warto przypomnieć sobie inne powieści z Półwyspu, które sprawiły, że zarwaliśmy kilka nocek.

Hubert Sosnowski 1
Foksal
25 Sie 2015

Salla Simukka – przemoc szkolna to nie koniec świata [wywiad]

Salla Simukka, fińska pisarka, której cykl o Lumikki Anderson przetłumaczono już na 37 języków, nam opowiada o pisaniu kryminałów dla młodzieży, szkolnej przemocy i tym, dlaczego jej książki nie ukażą się w Rosji.

Robert Ziębiński 1
Sonia Draga 100%
24 Kwi 2015

Pływak – Joakim Zander

Zaczyna się od zabójstwa, ale nie jest typowym skandynawskim kryminałem, choć główny wątek dotyczy Szwecji – sięga po zacne wzorce, nawiązując do dobrych klasycznych powieści szpiegowskich, np. Johna le Carre.

Ewelina Jamka 0
FOX 60%
11 Lut 2015

Backstrom

Skandynawskie kryminały wciąż są na topie i nic nie zapowiada by ta dominacja miała się prędko zakończyć. Po trylogii „Millenium” Stiega Larsona i adaptacji „Mostu nad Sundem” amerykanie sięgnęli po kolejną szwedzką fabułę – serię książek o Everecie Backstromie Leifa G.W. Perssona.

Paweł Deptuch 0
Sonia Draga
02 Lut 2015

Erik Axl Sund: strach przed policją

Pod pseudonimem Erik Axl Sund ukrywa się dwóch szwedzkich artystów: Håkan Axlandr Sunquist i Jerker Eriksson. Ten pierwszy jest muzykiem, drugi producentem. Nam opowiadają o tym jak zaczęli pisać trylogię „Oblicza Victorii Bergman”, dlaczego nie mają pojęcia o pracy policji i skąd w szwedzkich kryminałach tyle mroku.

Robert Ziębiński 0
Arrow Films
29 Sty 2015

„Most nad Sundem”, czyli spotkałam dzieło doskonałe [serial] [kryminał]

Jako filmoznawca dysponuję oczywiście całym zestawem narzędzi, które pomagają ocenić i rozbierać na części dzieła filmowe i telewizyjne. Jednak rozróżnienia, czy mam do czynienia z dziełem doskonałym, czy tylko dobrym dokonuję w bardzo prosty, wręcz prostacki sposób.

Gaja Grzegorzewska 1
sjowal db
12 Sty 2015

Maj Sjöwall: W duchu wciąż jestem socjalistką

Wspólnie z Perem Wahlöö stworzyła dziesięciotomowy cykl o inspektorze Martinie Becku, który zrewolucjonizował literacki kryminał i rozpoczął modę na skandynawskie kryminały. Tylko nam Maj Sjöwall opowiada o miłości do socjalizmu, Jo Nesbo i Walterze Matthau.

Robert Ziębiński 0
fot. Stain Andersen
16 Mar 2013

Jo Nesbo – Nie jestem drugim Larssonem

Jo Nesbo jest obecnie najpopularniejszym na świecie norweskim autorem kryminałów. Nam opowiada nam o fenomenie Stiega Larssona, fali popularności skandynawskich kryminałów i Jimi Thompsonie.

Robert Ziębiński 0