Star-Trek-W-nieznane-_bn44746 60%
26 Lip 2016

Star Trek: W nieznane – w dobrze znane [recenzja]

Najnowszy „Star Trek” nie oferuje w zasadzie nic nowego. Dla niektórych widzów będzie to filmu zaletą, dla niektórych wadą.

Tomasz Miecznikowski 0
Warner Bros
03 Sty 2016

Zakazana planeta – 60 lat legendy popkultury

Co łączy ze sobą Williama Szekspira, Carla Junga, Star Trek, LCD Soundsystem i „Nagą broń”? Dwa słowa – „Zakazana planeta”. Sześćdziesiąt lat temu wytwórnia MGM wypuściła pierwszą na świecie super produkcję science fiction pełną gębą. Film bez którego nie byłoby kina fantastycznego jakie znamy dziś.

Hubert Sosnowski 1
Warner Bros TV
16 Gru 2015

Najciekawsze nawiązania do sagi Star Wars [film] [ serial]

Spośród dziesiątek odwołań do Star Wars wybraliśmy dziesięć, naszym zdaniem, najlepszych.

Paweł Deptuch 0
geekowe noworodki 20
31 Maj 2015

Najlepszy cosplay (VI) – Geekowe noworodki [galeria]

Z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was cudną galerię noworodków poprzebieranych za popkulturowe ikony. Znajdziecie tutaj nawiązania do Gwiezdnych Wojen, gier, komiksów, książek, baśni i bajek.

Paweł Deptuch 0
NBC
28 Lut 2015

Człowiek, który był Spockiem

27 lutego zmarł Leonard Nimoy – odtwórca roli Spocka w klasycznym serialu „Star Trek”. Żył długo i raczej pomyślnie – tak, jak z ekranu życzył innym. W 83 roku życia zabrała go przewlekła choroba płuc. Wpływ powszechnie rozpoznawalnej postaci na życie aktora był niepośledniego kalibru. Swoje dwie autobiografie Nimoy zatytułował kolejno: „Nie jestem Spockiem” i „Jestem Spockiem.”

Nina Wum 0
Akurat 70%
06 Gru 2014

Czerwone koszule

„Czerwone koszule” to literacki fenomen, którego nie rozumiem. Książka zdobyła nagrodę Hugo i Locusa, jej adaptacja zmierza na mały ekran, wszyscy ją chwalą i zachwycają się humorem, a ja niczym głupek ponurak stoję obok i się pytam: o co tyle hałasu?

Paweł Deptuch 0
IDW Publishing 80%
01 Sty 2014

Star Trek The Next Generation / Doctor Who: Assimilation2 [recenzja]

Z crossoverami często bywa tak, że ich jedynym zadaniem jest wyłuskać z kieszeni fanów dwóch znanych marek trochę więcej grosza niż zazwyczaj. Same historie nie reprezentują sobą zbyt wiele, a schemat takich spotkań jest zazwyczaj jeden: pojawia się wielkie zagrożenie, bohaterowie najpierw spuszczają sobie manto, potem okazuje się, że jednak stoją po tej samej stronie barykady, łączą siły i wspólnie zażegnują niebezpieczeństwo. Widzieliśmy i czytaliśmy takie opowieści wiele razy, ostatnio chociażby w „Avengersach” Josha Whedona, czy wielu wspólnych komiksach Marvela i DC. A co się stanie, gdy dojdzie do interakcji pomiędzy bohaterami kierującymi się wyłącznie logiką i dyplomacją, o pokojowym nastawieniu, zajmującymi się eksploracją i badaniem obcych światów i cywilizacji?

Paweł Deptuch 0
SQN 60%
25 Cze 2013

Richard Matheson – człowiek legenda [recenzja]

Ta książka leżała na moim biurku dwa lata. Ilekroć próbowałem przekonać kogoś do napisania o niej i postaci, której jest dedykowana, zawsze słyszałem to samo. „A kto to jest ten Matheson? Jakby to była antologia dedykowana Kingowi…” I tym sposobem książka leżała i leżała, a ja traciłem zapał do pisania o niej. W końcu stała się czymś w rodzaju symbolicznego wyrzutu sumienia. Oto zabrał książkę od wydawcy i nigdy o niej nie napisał… Ale naprawdę się starałem. Nieważne. Kiedy powołaliśmy do życia Dziką Bandę, „Jest legendą” dalej czekało. Trochę nie wiedziałem, co z tą antologią zrobić. Nie jest to rzecz na tyle wybitna, aby ją polecić do czytania w naszym

Robert Ziębiński 0
wciemnoscstartrek 70%
30 Maj 2013

W ciemność. Star Trek

Niech o moim stosunku do tego filmu świadczy fakt, że za recenzję zabierałem się dwa tygodnie. Nie. Nie chodzi o to, że „W ciemność. Star Trek” mi się nie podobał. Przeciwnie, podobał i to bardzo. Ale po projekcji uświadomiłem sobie, że jedyne co mogę napisać – to powielająca wszelkie kalki językowe laurka dla J.J. Abramsa i jego dowcipnego podejścia do kina. Bo nowy „Star Trek” jest dowcipny na dwóch płaszczyznach – dowcipu sytuacyjnego (czy ja widziałem panią z ogonkiem, czy raczej dwie panie) i dowcipu, nazwijmy go, meta filmowego (wszystkie budzące uśmiech nawiązania to do „Indiany Jonesa” to do „Gwiezdnych wojen”). W drugiej części (a po prawdzie już dwunastej, bo

Robert Ziębiński 0
CBS TV
21 Maj 2013

Dlaczego świat kocha Star Treka

I znów się zaczęło. Świat opanowała mania „Star Treka”. Dwunasty już kinowy film, czyli „W ciemność Star Trek” bije rekordy popularności, do sklepów powróciły gadżety związane z cyklem a gwiazdy z filmu pojawiają się we wszystkich istotnych talk show na świecie. Ale czy kogoś to dziwi? Wszak „Star Trek” to na świecie serial-ikona a jego bohaterowie są równie popularni jak (tu chcieliśmy obrazić uczucia religijne, ale się powstrzymaliśmy)… jak The Beatles. A religia… że też w Polsce jeszcze nikt nie wpadł na to, że powinno się zakazać dystrybucji filmów z tej serii, gdyż promują one złe postawy religijne. I zły ustrój. I ogólnie „Star Trek” jest też bardzo hippie… A

Robert Ziębiński 0