artysci-serial 80%
21 Wrz 2016

Artyści – serial dla ludzi nie oglądających telewizji [recenzja]

No i stało się. Wreszcie mamy polski serial, który można oglądać nie tylko bez zgrzytania zębami na jego jakość, ale i z prawdziwą przyjemnością.

Tomasz Miecznikowski 3
Foto: PAP / Tytus Żmijewski / materiały prasowe
23 Lis 2015

Śmierć i dziewczyna, czyli pan minister walczy z porno [wiadomości] [teatr]

Wrocławska premiera „Śmierci i dziewczyny” zakończyła się pierwszym kulturalnym skandalem w nowym rządzie. Minister kultury się wypowiedział, dziennikarkę TVP zawieszono, a wszystko to przypomina nieśmieszną parodię sporu o sztukę. Bo jednego możemy być pewni – nie o spektakl chodziło, a o to aby Polska pozostała wierna nieśmiertelnej i jedynej słusznej zasadzie: nie znam się, ale się wypowiem.

Robert Ziębiński 4
11 Mar 2013

Filip Przedpełski

W stołecznych teatrach rok jakich wiele. Parę klap i kilka niezłych spektakli. Z poważniejszych propozycji najlepiej wypadł „Hamlet” Macieja Englerta we Współczesnym. Zrealizowany solidnie, bez zbędnych dodatków i przeinaczeń. Idealna rzecz dla miłośników tradycyjnego teatru – zero fajerwerków, ale za to coraz rzadziej spotykana klasa i wyczucie. Dziewiętnastowieczny przekład nie przeszkodził autorom przedstawienia w nowym odczytaniu dramatu Szekspira. Hamlet grany przez Borysa Szyca, który na scenie z nawiązką odkupuje winy za „Kac Wawę”, to przedstawiciel pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków chowających swój bunt pod maską cynizmu i ironii. W Powszechnym dał o sobie znać Piotr Cieplak. Jego „Nieskończona historia” to popis aktorstwa i reżyserski majstersztyk. Czarny humor, metafizyka codzienności, coś z Koterskiego

REDAKCJA 0