Katarzyna Oleska DB
06 Mar 2016

Katarzyna Oleska – architektura, fantasy i Terry Pratchett [galeria]

Katarzyna Oleska to polska artystka stacjonująca w Wielkiej Brytanii. Z zawodu architekt, a zamiłowania ilustratorka książek i audiobooków…

Paweł Deptuch 0
SF Norge
28 Wrz 2015

Trollowym mostem do popkultury

Młodsi czytelnicy mogą tego nie wiedzieć, ale słowo „troll” nie zawsze oznaczało wkurzającego internautę, który cierpiał na chroniczny ból tyłka i zapomniał zjeść Snickersa. „Wiedźmin” czy „Trollhunters” od del Toro o tym przypominają, ale warto dołożyć swoje trzy grosze, bowiem baśniowe stwory przeszły ciekawą ewolucję i długą drogę do popkultury.

Hubert Sosnowski 0
BBC
14 Cze 2014

Terry Król i jego dysk…

„Para w ruch”, która niedawno doczekała się polskiej premiery, to jubileuszowy, czterdziesty tom serii „Świat Dysku”. Pierwsza część cyklu Terry’ego Pratchetta, „Kolor magii” została wydana w 1983 roku. Od tego czasu książki z serii sprzedały się na całym świecie w ponad osiemdziesięciu milionach egzemplarzy. Sam pisarz, który walczy z chorobą Alzheimera, zapowiada, że gdy nie będzie w stanie tworzyć kolejnych tomów, pałeczkę po nim może przejąć córka, Rhianna, obecnie znana głównie jako scenarzystka gier komputerowych.

Jerzy Rzymowski 0
harry-potter
30 Mar 2014

Harry Potter i magiczne książki

  X-Men, Stan Lee i Jack Kirby (od 1963). Trudno stwierdzić czy Rowling czytała przygody wychowanków Charlesa Xaviera. Jednak podobieństwo obu historii jest zaskakujące, począwszy od tematyki jaką były uprzedzenia i nietolerancja wobec obdarzonych nadnaturalnymi mocami bohaterów, a skończywszy na szkielecie fabularnym. Xavier i jego szkoła dla nastoletnich mutantów, w której uczą się panować nad mocami to nic innego jak Dumbledore i Hogwart, a Magneto – zaciekły przeciwnik nie tylko X-menów ale i całego gatunku homo sapiens, odzwierciedla czarnoksiężnika  Voldemorta. X-Meni Marvela bardzo mocno zakorzenili się w popkulturze, a więc świadomą czy też nie, w pewnym sensie musieli być inspiracją dla Brytyjki. Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien (1954-1955). Proza Tolkiena odcisnęła

REDAKCJA 3
Rebis 80%
02 Maj 2013

Spryciarz z Londynu

„Spryciarz z Londynu” Terry’ego Pratchetta pojawia się w cyklu „Fantastyka z Rebisu”, ale chyba tylko dlatego, że mentor i opiekun tytułowego bohatera przypomina trochę swoim flegmatyzmem i sposobem mówienia mistrza Yodę. Tym razem brytyjski pisarz nie osadza bowiem akcji swojej powieści ani w Świecie Dysku, ani też na Długiej Ziemi, ale w najzupełniej realistycznym wiktoriańskim Londynie.

Bartek Paszylk 0