Katarzyna Oleska DB
06 Mar 2016

Katarzyna Oleska – architektura, fantasy i Terry Pratchett [galeria]

Katarzyna Oleska to polska artystka stacjonująca w Wielkiej Brytanii. Z zawodu architekt, a zamiłowania ilustratorka książek i audiobooków…

Paweł Deptuch 0
SF Norge
28 Wrz 2015

Trollowym mostem do popkultury

Młodsi czytelnicy mogą tego nie wiedzieć, ale słowo „troll” nie zawsze oznaczało wkurzającego internautę, który cierpiał na chroniczny ból tyłka i zapomniał zjeść Snickersa. „Wiedźmin” czy „Trollhunters” od del Toro o tym przypominają, ale warto dołożyć swoje trzy grosze, bowiem baśniowe stwory przeszły ciekawą ewolucję i długą drogę do popkultury.

Hubert Sosnowski 0
Sky One
15 Kwi 2015

POP!Festival w hołdzie dla Terryego Prachetta

W niedzielę 18 kwietnia 2015 r. w godzinach 14.30 – 18.30 odbędzie się mini maraton filmowy „Wiedźmikołaja” nakręconego na podstawie prozy Terry’ego Pratchetta. 

REDAKCJA 0
BBC
14 Cze 2014

Terry Król i jego dysk…

„Para w ruch”, która niedawno doczekała się polskiej premiery, to jubileuszowy, czterdziesty tom serii „Świat Dysku”. Pierwsza część cyklu Terry’ego Pratchetta, „Kolor magii” została wydana w 1983 roku. Od tego czasu książki z serii sprzedały się na całym świecie w ponad osiemdziesięciu milionach egzemplarzy. Sam pisarz, który walczy z chorobą Alzheimera, zapowiada, że gdy nie będzie w stanie tworzyć kolejnych tomów, pałeczkę po nim może przejąć córka, Rhianna, obecnie znana głównie jako scenarzystka gier komputerowych.

Jerzy Rzymowski 0
harry-potter
30 Mar 2014

Harry Potter i magiczne książki

J.K. Rowling i studio Warner Bros ogłosiło oficjalnie, że maleńka książeczka „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” da początek nowej trylogii filmowej, której akcja toczyć będzie się 70 lat przed zdarzeniami opisanymi w pierwszym tomie przygód Małego Czarodzieja. Bohaterem filmowej serii będzie fikcyjny autor „Fantastycznych…” Newt Skamander. My z tej okazji postanowiliśmy przygotować dla pani Rowling (tak wiemy, nigdy tego nie przeczyta, ten zwrot to po prostu zdrowa dawka mikro sarkazmu) mały przewodnik, który pozwoli jej przypomnieć sobie czym inspirowała się podczas pisania cyklu o Harrym… A nuż znów się inspiracje przydadzą…   X-Men, Stan Lee i Jack Kirby (od 1963). Trudno stwierdzić czy Rowling czytała przygody wychowanków Charlesa Xaviera.

REDAKCJA 3
Rebis 80%
02 Maj 2013

Spryciarz z Londynu

„Spryciarz z Londynu” Terry’ego Pratchetta pojawia się w cyklu „Fantastyka z Rebisu”, ale chyba tylko dlatego, że mentor i opiekun tytułowego bohatera przypomina trochę swoim flegmatyzmem i sposobem mówienia mistrza Yodę. Tym razem brytyjski pisarz nie osadza bowiem akcji swojej powieści ani w Świecie Dysku, ani też na Długiej Ziemi, ale w najzupełniej realistycznym wiktoriańskim Londynie.

Bartek Paszylk 0