WAB 80%
02 Mar 2016

Wspaniałe życie – mocny kryminał pod alkoholowym aniołem [recenzja]

Alkoholizm to nasza choroba narodowa, często bagatelizowana, innym razem nadmiernie eksponowana, nakazująca bić się w piersi i rozpaczać. Robert Ziębiński pokazuje, że o walce z nałogiem można pisać… z humorem.

Łukasz Radecki 0
W.A.B. 85%
18 Lis 2015

Londyn. Przewodnik Pop!kulturowy – tropem kultury w Londynie [recenzja]

Londyn jest absolutnie magicznym i wyjątkowym miastem. Szczęściarze znają go z podróży, inni z książek podróżniczych, większość zaś z filmów i książek. Nasze wyobrażenia o tym mieście, popkulturowy bagaż skonfrontowany z rzeczywistością znajdziecie tylko w przewodniku Roberta Ziębińskiego.

Łukasz Radecki 0
pawlak romek wywiad
19 Paź 2015

Romuald Pawlak – literacki duch niespokojny [wywiad]

Z Romualdem Pawlakiem, autorem „Krew nie woda”, rozmawiamy o nowej animacji, literackich planach na przyszłość, polityce i wpływie pewnych książek.

Hubert Sosnowski 0
henning mankell
05 Paź 2015

Henning Mankell: Najlepsze powieści

Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Henninga Mankella. Szwedzki pisarz pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Przypominamy najpopularniejsze, najciekawsze pozycje w dorobku zmarłego autora.

Hubert Sosnowski 0
WAB 75%
29 Wrz 2015

Krew nie woda – krwista prawda o polskiej polityce [recenzja]

Krew nie woda, a polityka nie szkółka niedzielna. To zajęcie dla prawdziwych twardzieli. Bezwzględne, niewdzięczne i pełne nieprzyjemnych niespodzianek. Nieważne, czyś człowiek, czy wampir – w imię służby musisz być gotowy na wszystko.

Hubert Sosnowski 0
WAB 95%
09 Sie 2015

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi – w krainie podłych ludzi [recenzja] [książka]

Jedyna jak do tej pory wydana po polsku książka nieżyjącego Davida Fostera Wallace – współczesnej legendy amerykańskiej prozy. „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” to niezwykły zbiór opowiadań w których Wallace bezlitośnie, ale też i niebywale zabawnie, obnaża paranoje współczesnego świata.

Robert Ziębiński 1
Blackout Elsberg DB
18 Lut 2015

Marc Elsberg: Śmierć, choroby, wojna i brak prądu

Co stanie się ze światem, gdy zgaśnie światło? Czy będziemy mieć prąd zawsze i jak będzie wyglądał nasz świat, gdy go zabraknie? Marc Elsberg, autor bestsellerowego „Blackoutu” opowiada nam o lękach współczesnego człowieka.     Dzika Banda: Czego się pan boi?   Marc Elsberg: Nie będę oryginalny – myślę, że jak większość ludzi: śmierci, nieuleczalnej choroby i światowej wojny.   No właśnie. Zazwyczaj nikomu nie przychodzi do głowy powiedzieć: boję się, że świat może zawalić się po tym jak wyłączą prąd. A na takim pomyśle oparł pan „Blackout”.   Bo nie myślimy o rzeczach drobnych i małych. Prąd jest i traktujemy go, jako pewnik. Z „Blackoutem” było ciut inaczej. Nie

Robert Ziębiński 0
WAB 70%
06 Lis 2014

Wspomnienia brudnego anioła [recenzja]

Hasło „nowy Mankell” podziałało elektryzująco na wiernych czytelników, część z nich musiała mieć kiepskie miny, gdy się okazało, że nie jest to kryminał. Tym razem autor napisał powieść historyczną, osnutą wokół prawdziwych zdarzeń, ale z duża dawką fikcji, która uzupełnia to, czego nie mówią znalezione w Maputo dokumenty.

Ewelina Jamka 1
Ciemno, prawie noc, Joanna Bator, W.A.B.
15 Mar 2013

Ciemno, prawie noc

Ciemno, prawie noc, Joanna Bator, W.A.B. Coś dla miłośników literatury gotyckiej, przefiltrowanej jednak przez współczesną, kobiecą wrażliwość. W „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator znów zabiera nas w podróż na Śląsk, do Wałbrzycha, jednak tym razem to będzie bardziej mroczna wyprawa niż w poprzednich książkach, „Piaskowej górze” czy „Chmurdalii”. Alicja Tabor, bohaterka powieści, będzie się bowiem mierzyła z własną, trudną przeszłością, w której pobrzmiewa rodzinna klątwa, echa drugiej wojny, legenda Zamku Książ… Prócz tego mamy tu i trochę kryminału, bo Tabor prowadzi reporterskie śledztwo w sprawie tajemniczych zaginięć wałbrzyskich dzieci, i dużą dozę psychologii, i sprawnie poprowadzoną narrację. Czasem Bator wpływa na fabularne mielizny i „Ciemno, prawie noc” zaczyna lekko nużyć,

Patrycja Pustkowiak 0
Życie jak w Tochigi, Anna Ikeda, WAB
15 Mar 2013

Życie jak w Tochigi

Życie jak w Tochigi, Anna Ikeda, WAB „Nie jest to książka o Japonii. Jest to książka o moim życiu w Japonii. Z góry przepraszam” – uprzedza lojalnie autorka „Życia jak w Tochigi” już na samym wstępie. Z tym, że wcale nie oznacza to, że z publikacji Anny Ikedy nie dowiemy się żadnych ciekawych rzeczy na temat Japonii. Wręcz przeciwnie! Zamieszkując na japońskiej prowincji autorka poznała jednak ten kraj od zupełnie innej strony niż ta, którą zazwyczaj pokazuje się w filmach i opisuje w przewodnikach. To zresztą właśnie największa zaleta i czynnik wyróżniający „Życie jak w Tochigi” spośród innych publikacji na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. To – i uroczy dystans autorki wobec samej siebie,

Bartek Paszylk 0
Malczewski. Obrazy i słowa, Dorota Kudelska, WAB
15 Mar 2013

Malczewski. Obrazy i słowa

Malczewski. Obrazy i słowa, Dorota Kudelska, WAB Nikt, kogo fascynuje malarstwo Malczewskiego nie powinien przegapić tej książki! „Malczewski. Obrazy i słowa” Doroty Kudelskiej to uzupełnione wydanie „Duktu pisma i pędzla. Biografii intelektualnej Jacka Malczewskiego” wydanej cztery lata temu – i właśnie tę nową wersję książki warto sobie postawić na półce. Nie tylko zaktualizowano w niej wszystkie dane bibliograficzne, ale autorka dotarła też do nowych, niezwykle ciekawych informacji o artyście, a całość wzbogacono pięknymi, kolorowymi reprodukcjami dzieł Malczewskiego, zarówno tych najbardziej znanych i dopracowanych, jak i lekkich, zabawnych szkiców (jak np. „Karykatura Jana Stanisławskiego”). Cenna rzecz!  

Bartek Paszylk 0
Ulotna doskonałość, Gianrico Carofiglio. WAB 2012
15 Mar 2013

Ulotna doskonałość

Ulotna doskonałość, Gianrico Carofiglio. WAB 2012. Nareszcie doczekaliśmy się kolejnej książki niezrównanego Gianrico Carofiglio. Kto zna jego wcześniejsze dzieła, ten pewnie z drżeniem oczekiwał premiery Ulotnej doskonałości, a kto ich dotąd nie poznał – niechże to szybko nadrobi! Tym razem mecenas Guerrieri niechętnie zabiera się za poszukiwanie pewnej ślicznej dziewczyny. Niechętnie – ponieważ sprawa wydaje się przegrana, dziewczyna zniknęła z domu dość dawno temu więc albo nie chce, albo po prostu nie może już wrócić do rodziny. A przecież Guerrieri nie jest detektywem żeby bawić się w tropienie jej po całym kraju… No ale rodzice zaginionej zapłacili sporą zaliczkę więc nasz bohater zabiera się do działania. I znajduje znacznie więcej

Bartek Paszylk 0