Warbook 60%
03 Sie 2016

Obiekt R/W0036 – Powstańcy kontra Bazyliszek [recenzja]

Połączyć jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii naszego kraju z klasyczną legendą o bazyliszku w konwencji rasowego horroru science fiction, wydaje się pomysłem bez mała karkołomnym. A właśnie takiej tematyki podjął się Tomasz Bukowski – którego powieść, jak głosi okładkowy blurb, stanowi miks „Szeregowca Ryana” z „Obcym”.

Maciej Bachorski 0
WarBook 65%
02 Sie 2016

Czerwona ofensywa #4: Ci szaleni Polacy – czyli pomarzyć o wielkości zawsze można [recenzja]

Cykl Czerwona Ofensywa gna do przodu niczym, nie przymierzając, Armia Czerwona w 1945 roku. Alternatywna historia zaserwowana przez Piotra Langenfelda po raz czwarty zapewnia patriotyczny łomot serca, adrenalinę wymieszaną z kipiącym testosteronem i mniejsze niż poprzednio zgrzytanie zębów na literackie potknięcia.

Łukasz Radecki 0
Jamroz 55%
06 Maj 2016

Kapitan Jamróz – Militarne porno [recenzja]

Powieść traktuje o losach tytułowego oficera, którego dowódca ginie podczas akcji. Dowcip polega na tym, że żołnierze pochodzą ze współczesności, jednak wykonują misję jako kontyngent wysłany w przeszłość, do malowniczych, ale jakże okrutnych czasów II Wojny Światowej. Konkretniej zaś – w okolicach Powstania Warszawskiego. Cel: zmiana historii na lepszą. Problem polega na tym, że historia tak łatwo nie odpuszcza i kładzie naszym dzielnym, nowocześnie uzbrojonym wojakom, staroświeckie, ale skuteczne, kłody pod nogi. Choć Powstanie przebiega w sposób sprzyjający białemu orzełkowi, to jednak wrogie siły nie odpuszczają – i przesyłają do Warszawy nowego dowódcę wprost z GRU. Tymczasem podniesienie morali oddziału, który przejął Jamróz nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. A

Hubert Sosnowski 0
War Book 85%
01 Mar 2016

Inwit – Polityka, kłamstwa i operacje specjalne [recenzja]

Za “Fortę” Michał Cholewa otrzymał zasłużoną Nagrodę Zajdla i Srebrne Wyróżnienie Żuławskiego. To była bardzo dobra powieść, ale “Inwit”, co nawet nie dziwi, jest jeszcze lepszy, i to na każdym możliwym poziomie.

Paweł Deptuch 0
War Book 80%
26 Lut 2015

Forta – militarne sci-fi najwyższej próby [recenzja]

Rodzimi autorzy fantastyki bardzo rzadko zabierają się za bary z science fiction. Ale jeśli już, to najczęściej z tego starcia wychodzą obronną ręką i to do tej grupy zaliczyć należy Michała Cholewę, który od dwóch lat konsekwentnie konstruuje własne uniwersum.

Paweł Deptuch 0
War Book 60%
21 Gru 2014

Czerwona ofensywa #1

Umówmy się. Jeśli chodzi o Polskę, łaska historii na pstrym koniu jeździ. Przez ostatnie dwieście lat raczej obrywaliśmy niż zwyciężaliśmy (pokłosie I wojny światowej to chlubny wyjątek). Nic więc dziwnego, że lubimy oddać się rozważaniom „co by było, gdyby sprawy potoczyły się trochę inaczej…”. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi „Czerwona ofensywa” Piotra Langenfelda. Z różnym skutkiem.

Hubert Sosnowski 0
War Book 75%
02 Paź 2014

Punkt cięcia – Unia Europejska vs Imperium Chińskie [recenzja]

„Punkt Cięcia” to drugi tom militarnego science fiction Michała Cholewy, który z wilgotnych, zamglonych i niedostępnych peryferii amerykańskich kolonii, przenosi czytelnika w sam środek tętniącego życiem i sztywną etykietą Imperium Chińskiego.

Paweł Deptuch 0
War Book 70%
07 Wrz 2014

Gambit – udany mix Battlestara i Obcego [recenzja]

W swej debiutanckiej powieści Michał Chlewa pokazuje, że jest już całkiem wyrobionym pisarzem i nie ma żadnych kompleksów, co w przypadku science fiction jest bezcenne.

Paweł Deptuch 0