najlepsze-komiksy-2016
27 Gru 2016

Podsumowanie roku 2016: najlepsze komiksy premierowe

Wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem premierowe komiksy 2016 roku.

REDAKCJA 0
Scream Comics / Egmont / Wyd. Komiksowe
16 Gru 2016

Komiksowy maraton, czyli czytamy hurtowo #3

Dzisiejszą odsłonę sponsorują twórcy szpad, toporów, ksiąg zaklęć i przyborów do malowania.

Tomasz Miecznikowski 1
Azymut t.3 Antropotamy Nihilu 80%
02 Wrz 2016

Azymut #3: Antropotamy Nihilu – przepiękna jazda bez trzymanki [recenzja]

“Azymut” nadal czaruje i zachwyca zjawiskowymi rysunkami Andreae i w końcu, choć jeszcze nieśmiało, zaczyna ujawniać też szerzej zakrojoną intrygę.

Paweł Deptuch 0
comanche-red-dust-michael-greg-hermann-huppen-twarda-komiks_midi_551089_0001 70%
30 Lip 2016

Comanche #1: Red Dust – Klasyczny komiksowy western [recenzja]

Wprowadzanie na polski rynek kolejnych pozycji od Hermanna trwa. Tym razem czytelnicy dostali do rąk niewydany wcześniej klasyk westernu, „Comanche”, który rysownik współtworzył z zasłużonym scenarzystą, Gregiem. Jak wypada po latach od premiery?

Hubert Sosnowski 0
Krwawe Gody 80%
30 Lip 2016

Krwawe gody – Wesele według Van Hamme’a [recenzja]

Maratonu z twórczością Hermanna ciąg dalszy. Tym razem dostajemy do rąk osobną historię od dream teamu – do słynnego rysownika dołącza bowiem słynny scenarzysta Jean Van Hamme („Largo Wynch”, „Thorgal”, „XIII”). Zobaczcie, co wyszło z takiego zderzenia.

Hubert Sosnowski 0
Staruszek.Anderson.b 70%
27 Lip 2016

Staruszek Anderson – Historia goryczy [recenzja]

Problem segregacji rasowej wciąż odbija się Amerykanom potężną czkawką. Nic więc dziwnego, że powstają dzieła takie jak „Staruszek Anderson” Hermanna (seria „Comache”) i Yvesa H – komiksy gorzkie, rozdrapujące rany i walące prosto z mostu, jak wyglądała tamta epoka.

Hubert Sosnowski 0
Wyd. Komiksowe 80%
27 Kwi 2016

Azymut #2: Niech piękna zdycha – w poszukiwaniu ptaka czasu [recenzja]

W drugim tomie “Azymutu” mamy do czynienia z jeszcze większą ilością zwariowanych i nieszablonowych pomysłów oraz fenomenalnych ilustracji, od których nie można oderwać wzroku.

Paweł Deptuch 0
Wyd. Komiksowe 90%
05 Kwi 2016

Życie. Powieść graficzna – trudy życia i dojrzewania w powojennej Japonii [recenzja]

Wbrew pozorom niewiedza często bywa zaletą i pozwala przyjrzeć się rozmaitym zjawiskom bez uprzedzenia, z niczym nieskażonym oglądem. Tak jest na przykład w sytuacji…

Paweł Matuszek 0
Wydawnictwo Komiksowe 85%
21 Mar 2016

Azymut #1: Poszukiwacze zaginionego czasu – zjawiskowa fantasy [recenzja]

Już dawno nie widziałem tak pięknego, urodziwego i dziwnego komiksu. Pierwszy tom “Azymutu” to świetne otwarcie obiecującego cyklu fantasy.

Paweł Deptuch 0
Successbl / Dzika Banda
28 Gru 2015

Najlepsze komiksy 2015 [podsumowanie roku]

Oto dziesięć naszym zdaniem najlepszych komiksów, jakie ukazały się w 2015 roku.

REDAKCJA 2
Jean-Baptiste Andreae 31
22 Lis 2015

Jean-Baptiste Andreae – oszałamiające barwy i stylistyka [galeria NSFW]

Jean-Baptiste Andreae (ur. 1964) to francuski artysta komiksowy i ilustrator tworzący tradycyjnymi technikami, m.in. tuszami akrylowymi i farbami.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 90%
10 Sie 2015

Wielki Escapo – życie jest cyrkowym wyczynem [recenzja]

Drugi, wydany w Polsce komiks Paula Pope’a nie zawodzi. Rozłożona na kilka epizodów historia cyrkowego artysty zachwyca już pełnymi ekspresji, kipiącymi od emocji planszami, których na dodatek nie ograniczają żadne marginesy. A zaczynając lekturę, czytelnik wsiąka w tę historię momentalnie.

Tomasz Miecznikowski 0
rys. Hermann
23 Lip 2015

Wieże Bois-Maury – arcydzieło nieoczywiste

Od dwóch lat mamy na komiksowym rynku wysyp tytułów jednego z nestorów europejskiego komiksu – Hermanna. Ukazują się albumy z pojedynczymi historiami, oraz dłuższe serie. Jeśli chodzi o postapokaliptycznego „Jeremiaha”, to jeszcze długa droga przed nami. Możemy natomiast raczyć się już całością „Wież Bois-Maury”, historycznej epopei osadzonej w odpychającym, brudnym, ale przecież jakże fascynującym Średniowieczu.

Tomasz Miecznikowski 0
Wydawnictwo Komiksowe 40%
02 Lip 2015

Bez przebaczenia [recenzja]

Najnowszy komiks duetu Huppenów tytułem nawiązuje do jednego z lepszych westernów Clinta Eastwooda. Na tym jednak kończą się wszelkie podobieństwa, a nadzieja, że autorzy dostarczyli podobną jakościowo opowieść ulatuje szybko i niepostrzeżenie.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 60%
29 Cze 2015

Gilles McCabe #2 [recenzja]

W drugim tomie „Gillesa McCabe’a” zagadka i detektywistyczna robota ustępują miejsca przesłuchaniom i długim wyjaśnieniom, a aura wiktoriańskiego Londynu z czasów XIX w. wzbogacona zostaje o elementy science fiction.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 65%
21 Cze 2015

Pewnego razu we Francji #2: Czarne Wrony [recenzja]

W drugim tomie francuskiej serii historycznej prezentującej ważny fragment życiorysu głównego bohatera,  autorzy kończą z zabawami formalnymi.  Nie uświadczymy tu  charakterystycznych dla pierwszego albumu przeskoków czasowych. Twórcy skupiają uwagę na okresie niemieckiej okupacji we Francji i pokazują, jaką cenę musiał zapłacić Józef Joanovici za swoją nietykalność.

Tomasz Miecznikowski 0
Wydawnictwo Komiksowe 80%
11 Cze 2015

Anioł przeznaczenia [recenzja]

Choć czarny kryminał narodził się, został rozpowszechniony i wyniesiony na szczyty w USA, to również wśród twórców z innych krajów gatunek ten świetnie się zakorzenił. Dobrym przykładem jest Francuz Jean-Patrick Manchette, który w latach 70. odkrył go na nowo i ożywił na tamtejszym rynku.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 75%
11 Lut 2015

Pewnego razu we Francji #1: Imperium pana Józefa [recenzja]

Fabien Nury dał już się poznać polskim fanom komiksu jako scenarzysta chętnie zaglądający w przeszłość. „W.E.S.T.” i „Silas Corey” były udaną mieszaniną fikcji i historycznych wydarzeń. W pierwszym tomie serii „Pewnego razu we Francji” Nury skupia się na życiorysie bohatera, którego prawdziwe koleje losu wciąż pozostają dla badaczy zagadką.

Tomasz Miecznikowski 0
Prószyński i S-ka 80%
09 Gru 2014

Funky Koval [recenzja] [komiks] [fantasy] [przygodowy]

Po dziś dzień Funky Koval jest najbardziej rozpoznawalną ikoną polskiego komiksu i cieszy fakt, że wreszcie doczekał się fenomenalnego wydania zbiorczego.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 80%
10 Lis 2014

The Best of Wilq Superbohater [recenzja] [komiks] [Polska]

Jeśli nigdy nie słyszeliście o Wilq – pierwszym i najbardziej bucowatym polskim superbohaterze, to nadarza się świetna okazja aby nadrobić zaległości. Właśnie ukazał się album zbierający jego najlepsze przygody.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 90%
10 Paź 2014

Quiet Little Melody. A Simple Fairytale [recenzja]

Baśń? Komiks? Powieść graficzna? A może kolorowy odprysk szalonej wyobraźni? W przypadku „Quiet Little Melody. A simple fairytale” Sebastiana Skrobola trudno o jakąkolwiek kategoryzację. Bez problemu da się natomiast to dzieło ocenić. Jest znakomite.

Jakub Małecki 0
Wydawnictwo Komiksowe 60%
02 Paź 2014

Stacja 16 [recenzja]

Rosyjscy żołnierze kontra dziury w czasie, na tle syberyjskiego krajobrazu. Moc rozszczepionego atomu przez lata inspirowała twórców różnych dziedzin, zwłaszcza w trakcie trwania Zimnej Wojny. Efekty radioaktywnego promieniowała przyczyniły się do powstania m.in. całej masy potworów – z Godzillą na czele – X-Menów i rozkwitu gatunku jakim jest postapokalipsa. Choć opowieści o eksperymentach nuklearnych swój renesans już dawno mają za sobą, to nadal od czasu do czasu pojawi się nowy głos w temacie i dorzuci trzy grosze do przebogatego dziedzictwa. Takim głosem jest z pewnością najnowsze dzieło Hermanna i jego syna Yvesa, „Stacja 16”, która ukazała się u nas na krótko po premierze francuskiej. W komiksie autorzy przenoszą czytelnika w

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu / Wydawnictwo Komiksowe 90%
23 Wrz 2014

Pięć tysięcy kilometrów na sekundę / Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił [recenzja]

Nie od dziś wiadomo, że o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, skomplikowanej dynamice relacji międzyludzkich, poszukiwaniach sensu życia– nie powinno się mówić wprost, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo wpaść na mielizny banału. Zbytnio rozbudowane metafory też się raczej nie sprawdzą, bo często trącą pretensjonalnością. Pozostaje zatem droga środka, czyli umiejętne balansowanie między skrajnościami, które wymaga od twórców dobrego wyczucia narracyjnej równowagi i dyscypliny. Dlatego aby utrzymać się na tej drodze artyści często uciekają się do różnych sztuczek, zgodnych z ich twórczym temperamentem. Świetnie widać to na przykładzie dwóch znakomitychi zupełnie różnych komiksów: „Życie nie jest takie złe, jeśli starczy ci sił” Setha i „Pięć tysięcy kilometrów na sekundę” Manuele

Paweł Matuszek 0
Wydawnictwo Komiksowe 70%
04 Sie 2014

Ethel i Ernest [recenzja]

Kameralne opowieści najefektowniej wybrzmiewają na tle dziejowych sztormów i zawieruch – „Ethel & Ernest” to jedna z takich właśnie historii, która na dodatek boleśnie uświadamia nam, jak skończymy.

Jakub Małecki 0
Wydawnictwo Komiksowe 80%
07 Lip 2014

Oczko w głowie tatusia [recenzja]

Możliwe, że gdybyśmy się uważniej przyglądali życiorysom wybitnych osobistości to wielu z nas odkryłoby mniej więcej to samo, co Mary Talbot i co stało się później podstawą jej scenariusza do intrygującego komiksu „Oczko w głowie tatusia”. Odkrycie to sprowadza się do pytania: czy moje życie i moje problemy rzeczywiście są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, czy może tylko się takie wydają? I właśnie temu pytaniu Mary Talbot nadała formę kilkupoziomowego komiksu biograficznego, którego nie da się łatwo zamknąć w jednej szufladce znaczeniowej. Oczywiście nie zrobiła tego sama, ponieważ za rysunki odpowiada jej mąż, Bryan Talbot – jego charakterystyczną kreskę możemy kojarzyć m.in. z niektórymi tomami serii „Sandman” oraz „Baśnie”.

Paweł Matuszek 0