Los Angeles Times
16 Lut 2017

Noah Hawley – Mam nadzieję, że w Legionie udało mi się stworzyć coś nowego, co zaskoczy widzów [wywiad]

Noah Hawley jest pisarzem, kompozytorem i scenarzystą. Jego dorobek obejmuje znany serial telewizyjny Kości i film Alibi. Był pomysłodawcą serialu telewizyjnego Fargo, który w 2014 zdobył nagrodę Emmy. Jest pomysłodawcą i głównym producentem serialu „LEGION”, który można oglądać w każdy czwartek o godz. 22:00 na kanale FOX.

REDAKCJA 0
fot. szymon kobusinski
18 Lis 2016

Anna Fryczkowska – nie każda pisarka nadaje się na gwiazdę [wywiad]

Pisała seriale takie jak choćby „Przystań”, wydała sześć powieści, a najnowsza siódma niedawno trafiła do księgarni. Z okazji premiery „Sześciu kobiet w śniegu {nie licząc suki)” Anna Fryczkowska opowiada nam o schematach w prozie kobiecej, tym dlaczego krytycy traktują piszące panie nieładnie i detronizowaniu królowej kryminału.

Robert Ziębiński 0
Derek Henthorn
17 Lis 2016

Charlotte Link – krytycy nie lubią kryminałów [wywiad]

Charlotte Link to jedna z najpopularniejszych na świecie współczesnych autorek kryminałów. Nam zaś opowiada o tym jak niemieccy krytycy traktują prozę gatunkową i dlaczego czuje się dobrze, dopiero, gdy wyjeżdża z kraju.

Robert Ziębiński 0
eric clement
13 Lis 2016

Romain Puertolas: gliniarz, który został magikiem [wywiad]

Walczył z magią i Davidem Copperfieldem. Był policjantem rozpracowującym gangi handlujące ludźmi. W końcu został pisarzem. Romain Puertolas, autor „Niezwykłej podróży fakira, który utknął w szafie Ikea”, opowiada nam o absurdzie, pisaniu powieści w miesiąc i tym, co łączy literaturę z magią.

Robert Ziębiński 0
Rolllins James
09 Lis 2016

James Rollins – Oddział Sigma Force znajdzie się w Polsce już w niedalekiej przyszłości [wywiad]

Z wykształcenia weterynarz, z pochodzenia Polak. Jak żaden inny pisarz potrafi mistrzowsko wplatać wątki naukowe i historyczne w sensacyjną akcję, by zafundować niesamowitą przygodę zarówno swoim bohaterom, jak i czytelnikom. Do polskich księgarń właśnie trafia „Labirynt kości”, dwunasta część popularnego cyklu o agentach z jednostki Sigma Force.

Łukasz Radecki 0
The Big Thrill
06 Lis 2016

Raymond Khoury: Zabić Jana III Sobieskiego [wywiad]

Jego „Ostatni templariusz” bił rekordy popularności i spędził ponad dwadzieścia tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa”. Nam Raymond Khoury opowiada o tym jak w najnowszej powieści zabije Jana III Sobieskiego, dlaczego lubi teorie spiskowe i tłumaczy z miłości do Indiany Jonesa.

Robert Ziębiński 0
AMC
29 Sie 2016

Joe R. Lansdale – nie lubię, gdy przypina się serialowi łatkę [wywiad]

W czwartek, 1 września o godz. 21:00 na kanale AMC odbędzie się polska premiera pierwszego odcinka wyprodukowanego przez AMC Studios serialu „Hap i Leonard”, opartego na cyklu książek autorstwa Joe R. Lansdale’a. Pisarz będzie gościem tegorocznego Europe Comic Con.

REDAKCJA 0
Foto: Lech Polcyn, lic. CC 3.0 (wikimedia)
20 Lip 2016

Prof. Jerzy Vetulani: Narkotyki same w sobie nie są złem [wywiad]

O lęku przed marihuaną, społecznej potrzebie racjonalizowania lęków i tym jak środki psychoaktywne wpływają na naszą kreatywność rozmawiamy z profesorem Jerzym Vetulanim, który niedawno wydał nową książkę „A w konopiach strach”.

Robert Ziębiński 0
peter robinson
18 Cze 2016

Peter Robinson – świat jest pełen geniuszy, o których nikt nie słyszał [wywiad]

Peter Robinson twórca postaci inspektora Banksa opowiada nam o pisaniu kryminalnych cykli, miłości do muzyki, tajemnicy literackiego sukcesu i tym dlaczego nie będzie pisał własnego serialu telewizyjnego.

Robert Ziębiński 0
Michał Cholewa
14 Cze 2016

Michał Cholewa – jestem bardzo zły, no i trudno [wywiad]

Z Michałem Cholewą, autorem serii „Algorytm wojny” rozmawiamy o pisaniu, polskiej fantastyce i niezbyt optymistycznej przyszłości.

Paweł Deptuch 0
Tess Gerritsen, © Leonardo Cendamo / Blackarchives
12 Cze 2016

Tess Gerritsen – nic tak nie psuje życia jak zawiść i niespełnione ambicje [wywiad]

Tess Gerritsen jest jedną z najpopularniejszych pisarek na świecie. Jej medyczne thrillery przetłumaczono na 20 języków, a serial oparty na jej książkach, „Rizzoli & Isles” bił rekordy powodzenia. Nam opowiada o tym ile lat pisarz musi czekać na sukces, fenomenie thrillerów medycznych, swoich ulubionych powieściach i tym że wierzy w kosmitów.

Robert Ziębiński 0
1604_daniel-brocklehurst
11 Cze 2016

Daniel Brocklehurst – scenarzysta musi być cierpliwy [wywiad]

Dla BBC napisał rewelacyjny kryminalny serial „Driver”, a z Harlanem Cobenem stworzył teraz „Porzuconego według Harlana Cobena” (polska premiera 11 czerwca Canal + Seriale). Nam zaś Daniel Brocklehurst opowiada o tym jak powstaje serial i tym ile władzy nad scenarzystą ma producent.

Robert Ziębiński 0
Dzika Banda
12 Maj 2016

Salvador Sanz – Niekoniecznie trzeba iść do szkoły, żeby nauczyć się rysowania [wywiad]

Z Salvadorem Sanzem, autorem komiksu Szkielet, rozmawiamy o pracy twórczej, argentyńskim rynku komiksów i wegetarianach w postapokaliptycznym świecie.

REDAKCJA 0
fot. Piotr Stróżyński
18 Kwi 2016

Ania Brachaczek – Jestem rockową dziewczyną [wywiad]

Z Czesławem Mozilem śpiewała o „Pożyciu małżeńskim”, z zespołem Biff zawiozła „Ślązaka” do Opola, a z Acid Drinkers szukała chatki miłości w „Love Shack”. Teraz Ania Brachaczek wraz z zespołem SIQ wydała nową, rock’n’rollową płytę, a nam opowiada o tym, jak w Polsce trudno wydać rockowy album, jak wygląda dziewczyna z basem i o śpiewaniu Maanamu.

Robert Ziębiński 0
07.04.2017 Warszawa Dawid Weber.pisarz Si-FI
fot Adam Tuchlinski/ Vitro.im
11 Kwi 2016

David Weber – pisarz odpowiada za swoich czytelników [wywiad]

David Weber autor bestsellerowego cyklu „Honor Harrington”, jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy science fiction na świecie, opowiada nam o… polityce Ronalda Reagana, podziale władzy między państwem a kościołem, aborcji i tym jak pisarz odpowiada za czytelnika.

Robert Ziębiński 0
Werner Herzog na planie "Grizzly Man"
10 Kwi 2016

Werner Herzog – fakty nie tworzą prawdy [wywiad]

Werner Herzog to jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Do polskich kin trafiła właśnie jego najnowsza produkcja „Królowa pustyni”. Nam zaś twórca „Stroszka” opowiada o pracy z Klausem Kinskim, rzeczywistości i piekle.

Robert Ziębiński 0
Czwarta Strona
06 Kwi 2016

Remigiusz Mróz: Warsztat pisarza to czytanie [wywiad]

  Dzika Banda: Jest styczeń 2013 roku wydajesz pierwszą powieść. Rzucasz studia, dobre nie oszukujmy się, bo na Akademii Leona Koźmińskiego i postanawiasz zostać pisarzem. Umówmy się – twoja pierwsza powieść nie sprzedała się jakoś wspaniale… Remigiusz Mróz: To prawda, „Wieża milczenia”  nie miała żadnego wsparcia marketingowego ze strony wydawcy. Nic się z nią nie działo, ale właśnie wtedy pomyślałem sobie, wbrew zdrowemu rozsądkowi, że zrobię wszystko, żeby doprowadzić do takiego momentu, że to chwyci. Zostawiłem studia, wyprowadziłem się z Warszawy i postawiłem wszystko na jedną kartę. Trochę to trwało, ale teraz mogę uczciwie powiedzieć, że utrzymuje się tylko z pisania. Przy której książce zaskoczyło? Przy drugiej wyglądało to już

Robert Ziębiński 0
Marcin_Przybyłek_Wywiad_Dzika_Banda
21 Mar 2016

Marcin Przybyłek – człowiek, który pamiętał przyszłość [wywiad]

Z Marcinem Przybyłkiem, autorem “Gamedeca” – książkowego cyklu o rozwoju technologicznym ludzkości i możliwych kierunkach w jakich podążamy – rozmawiamy o futurologii, najnowszych odkryciach technologicznych i przyszłym losie naszego gatunku.

Paweł Deptuch 0
brian adams
03 Lut 2016

Bryan Adams: kariera to ciężka robota [wywiad]

O współpracy z Michaelem Kamenem, pisaniu piosenek do filmów i byciu gwiazdą opowiada nam Bryan Adams.

Robert Ziębiński 0
liveforlivemusic.com
23 Sty 2016

Branford Marsalis – nie nadawajmy pierdołom prestiżu [wywiad] [muzyka] [jazz]

Branford Marsalis to legenda jazzu. Nam opowiada o rasizmie w Ameryce, jazzie w Europie i tym jak głupota podbija świat.

Robert Ziębiński 7
PIAS
30 Gru 2015

Brendan Perry: Religia to zło tego świata [wywiad]

Jest liderem jednego z najpopularniejszych i najdziwniejszych zespołów lat 80. – Dead Can Dance. Zespół ten łączy muzykę klasyczną, etniczną z rockiem tworząc nową, jakość na rynku. Nam Brendan Perry opowiada o wierze, tym jak chciał zostać punk rockowcem i trudnej współpracy z Peterem Murphym.

Robert Ziębiński 0
Helen Cummins
19 Gru 2015

Jeffrey Archer: nie lubię klikać [wywiad]

Dzika Banda: Nie lubi pan wspominać o więzieniu. Jeffrey Archer: Bo to nie jest powód do dumy. Poza tym to już za mną. No i wydałem trzy tomy wspomnień więziennych. Tam zawarłem wszystko co chciałem o więzieniu powiedzieć. To inaczej. Na ile więzienne doświadczenie odbiło się na pana powieściach, sposobie widzenia świata? Trafiłem do więzienia za rzecz absurdalną, czyli grzechy młodości (śmiech). Spędziłem tam dwa lata i na tyle zmieniło to moje postrzeganie świata, że kiedyś pisałem o przestępcach słuchając opowieści o nich, a teraz wiem kim są z autopsji. Każde doświadczenie wzbogaca – to także. Oszuści, malwersanci, spekulanci – pełno takich postaci w pana powieściach. Jak i pełno w

Robert Ziębiński 0
Monolith Films
08 Gru 2015

Lawrence Bender: Tarantino się nie odmawia [wywiad]

Lawrence Bender to producent legenda. To on odkrył Quentina Tarantino, Matta Damona, Bena Afflecka. Zrealizował między innymi „Wściekłe psy”, „Pulp Fiction”, „Jackie Brown”, Kill Billa” czy „Buntownika z wyboru”. Nam opowiada o życiu z Tarantino, tym, czy producent wie jak odnieść sukces i „Kill Bill 3”.

Robert Ziębiński 0
Słaba płeć? dystr. Monolith Films
07 Gru 2015

Michael Coulter: Słaba płeć? niech będzie przygodą [wywiad]

Michael Coulter, nominowany do Oscara za zdjęcia do „Rozważnej i romantycznej” brytyjski operator, twórca zdjęć do takich filmów jak „Cztery wesela i pogrzeb”, „Notting Hill” czy „To właśnie miłość” zrealizował zdjęcia do najnowszej komedii Krzysztofa Langa „Słaba płeć?” (premiera styczeń 2016). Nam opowiadał o tym jak wyobrażał sobie Polskę, specyfice gatunku jakim jest komedia romantyczna i jak nominacja do Oscara wpływa a karierę.

Robert Ziębiński 0
© 2014 Fotograf Anna-Lena Ahlström +46-709-797817
28 Lis 2015

Roslund / Thunberg – Szwecja to kraj, gdzie wszystko zostaje w rodzinie [wywiad]

Dzika Banda: Panowie to zacznijmy poważnie – ile jest w „Rodzinnym interesie” fikcji? Anders Roslund: Trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo w powieści fikcja bezustannie miesza się z rzeczywistością. Historia jest prawdziwa – niczego nie dodawaliśmy. Czasami tylko na potrzeby narracji modyfikowaliśmy. Sama konstrukcja powieści jest wymyślona na potrzeby fabuły. W rzeczywistości policja ścigała naszych bohaterów – braci Stefana – trzy lata. W powieści skompresowaliśmy wszystko do roku. Powieść otwiera sekwencja kiedy bracia dokonują zuchwałego napadu na wojskowy magazyn z bronią. Kradną ponad dwieście sztuk karabinów itp. To był największy skok na szwedzkie wojsko w historii. Tyle, że naprawdę bracia obrobili nie jeden magazyn, a dwa, kradnąc dokładnie taką samą ilość

Robert Ziębiński 0
Otwarte 65%
28 Lis 2015

Złe psy: po ciemnej stronie mocy – literacki Pitbull [recenzja]

Twórca „Pitbulla” od dawna interesuje się kulisami życia w policji. „Złe psy” to kolejny zapis rozmów z gliniarzami, którym daleko do wzorowych mundurowych, stawianych jako przykład na apelach.

Robert Ziębiński 0