RANKINGI 

Gwen Stefani i teledysk na żywo – krótka historia video klipów

15 lutego w trakcie rozdania nagród Grammy, Gwen Stefani zrealizuje pierwszy w historii teledysk nagrany „na żywo”.  Fani wokalistki będą mogli zatem obejrzeć teledysk zrealizowany w czasie rzeczywistym w różnych scenografiach, ze zmianą kostiumów itp. Widowisko zostanie wyreżyserowane przez Sophie Muller.

Wymyślona przez Stefani akcja promocyjna do dobry pretekst do przypomnienia sobie historii teledysków. Bo wbrew pozorom nie narodziły się one wraz z MTV w 1981 r. Już w latach 30. w studiu Warner Bros powstawały animowane filmy, w których bohaterowie śpiewali piosenki z musicali. Miały one promować nadchodzące premiery – pełniły zatem taką samą funkcję, jak znane z MTV teledyski reklamujące premiery płyt i filmów. Dziś występują w nich znani wokaliści, ale w latach 30. tę funkcję pełnili Prosiaczek Porky i Kaczor Duffy. Poniżej wybraliśmy kilka najważniejszych dat i muzycznych klipów.

1956 – Tony Bennett

W wydanej w 2007 roku autobiografii „The Good Life” Tony Bennett wyznał, że w 1956 roku, na potrzeby angielskiej telewizji nakręcił pierwszy w historii teledysk, nagrany podczas spaceru w Hyde Parku. Klip promujący piosenkę ”Stranger in Paradise” cieszył się ogromną popularnością w 1956 roku i ostatecznie wypromował Bennetta w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niedostępny w sieci.

1959 – J.P. The Big Bopper Richardson

Wedle historyków zajmujących się badaniem popkultury pierwszą osobą na świecie, która użyła określenia music video (po naszemu teledysk), był nieżyjący didżej i wokalista The Big Bopper. Miał użyć tego określenia w jednej ze swoich audycji w 1959 roku w kontekście piosenki „Chantilly Lace”.

1964 – Kenneth Anger

Powstaje kontrowersyjny, krótkometrażowy film Kennetha Angera „Scorpio Rising”. Reżyser zastąpił w nim dialogi muzyką, przez co „Scorpio Rising” uznawany jest dziś za film, od którego zaczyna się światowa kariera teledysku.

 

1964 – Moody Blues

Film promujący piosenkę „Go Now” nie tylko uznawany jest za pierwszy prawdziwy teledysk, ale i jeden z najbardziej wpływowych klipów w historii. Patrz – Queen w 1975 roku

1965 – The Beatles

Richard Lester – „ojciec chrzestny teledysku” realizuje jeden z najważniejszych filmów muzycznych w historii, czyli „Help!”, a sposób w jaki zmontował sekwencję w której chłopcy śpiewają tytułową piosenkę uchodzi za początek tzw. teledyskowego, szybkiego montażu.

 

1966 – The Kinks

Panowie z The Kinks wypuszczają klip promujący piosenkę „Dead End Street” i wywołują pierwszy teledyskowy skandal. Poszło o ujęcia, w których Ray Davies chodzi po planie przebrany za kobietę. BBC zakazało emisji filmu, co czyni „Dead End Street” pierwszym zakazanym klipem w historii. W 1966 roku filmy promujące płyty rozgaszczają się na dobre w show biznesie – tworzą je m.in.. Bob Dylan, The Who, The Rolling Stones, Nancy Sinatra i inni.

 1975 – Queen

Teledysk nakręcony do „Bohemian Rapsody” staje się pierwszym klipem wykorzystanym w masowej ogólnoświatowej kampanii promocyjnej płyty. Co ciekawe Freddy Mercury wymyślił klip w taki sposób, aby składał on hołd wspomnianemu wyżej teledyskowi Moody Blues.

1981 – The Buggles

Rusza stacja muzyczna MTV a pierwszym teledyskiem jaki emituje jest „Video Killed the Radio Star” grupy The Buggles. Wyemitowano go w samo południe 1 sierpnia.

1982 – Queen

„Body Language” Queen staje się pierwszym klipem zakazanym przez MTV. Poszło o homoseksualne podteksty. Po pierwszym zakazie rusza lawina. Na indeksie MTV lądują m.in. Duran Duran („Girls on Film”), Madonna i połowa wpływowych muzyków.

1983 – Michael Jackson

John Landis tworzy pierwsze filmowe arcydzieło teledysku – klip „Thriller”. „Thriller” był tak naprawdę filmem krótkometrażowym, który bardziej niż na promocji koncentrował się na narracji. Filmowcy uświadomili sobie, że muzyczne wideo może być formą artystycznego wyrazu. Wtedy rozpoczęło się trwające do dziś współzawodnictwo wykonawców, kto będzie miał lepszy klip. A to przyspieszyło rozwój branży: efektowny teledysk zdobywał popularność i promował płytę, zaś dobrze zarabiający dzięki temu artysta nie oszczędzał pieniędzy na produkcję następnych.

1984 – Lady Pank

Klip do „Minus Zero” czyli angielskiej wersji „Mniej niż zero” był pierwszy teledyskiem polskiego wykonawcy wyemitowanym w MTV. Wyreżyserował go Zbigniew Rybczyński. Co ciekawe oglądany dziś zupełnie się nie broni. A wręcz irytuje utwierdzaniem szkodliwych stereotypów dotyczących Polski i Polaków (naprawdę naszym znakiem rozpoznawczym miała być kiełbasa, tajniak, cwaniaki i Rosjanie?)

1986 – R.E.M.

Klip zrealizowany do piosenki „Fall on Me” uchodzi za pierwszy lyrics video – czyli filmik, który pokazuje tekst piosenki.

1995 – Michael Jackson

Mark Romanek realizuje teledysk do piosenki „Scream” – jego budżet sięgał wedle nieoficjalnych danych dziewięciu milionów dolarów (oficjalnie podaje się siedem), co czyni ze „Scream” najdroższy klip w historii.

2009 – 30 Seconds to Mars

Teledysk do „Kings and Queens” staje się pierwszym klipem opublikowanym w sieci, który w dniu premiery odtworzono sto milionów razy.  Co ciekawe – dziś dane podawane przez YouTube są zupełnie inne.

Jessica Nigri
Poprzedni

Najlepszy cosplay (XI) - Deadpool [galeria NSFW?]

Centralia, Pennsylvania
Następny

Silent Hill i inne gry inspirowane rzeczywistością

Robert Ziębiński

Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Brak komentarzy

Dodaj komentarz