RANKINGI 

Najciekawsze piosenki charytatywne

Są ckliwe, łzawe, często pretensjonalne. Ale powstają w szczytnym celu, zwracają uwagę na konkretne problemy lub wspierają jakieś zbiórki. W dodatku te najlepsze zazwyczaj gromadzą gwiazdorskie super-grupy. Przed Wami najsłynniejsze piosenki charytatywne.

Sun City – Artists United Against Apartheid

Protest Song wprost z lat osiemdziesiątych, poświęcony walce z segregacją rasową w Południowej Afryce. Stworzony m.in. przez Stevena van Zandta, znanego z pracy z Bruce’m Springsteenem czy występów w „Rodzinie Soprano”.

Pokonamy Fale – Polscy Artyści

Polacy nie gęsi, też w szczytnym celu głos dają. Piosenka została nagrana na rzecz pomocy ofiarom tsunami, jakie uderzyło na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Za mikrofonem stanęli tacy artyści jak Kayah, Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski, Krzysztof Cugowski, Michał Wiśniewski, Anna Maria Jopek i wielu, wielu innych.

Do they know it’s Christmas? – Band Aid

Singiel powstał z inicjatywy Boba Geldofa i Midge’a Ura (frontman Ultravox). Impulsem dla Geldofa był film dokumentalny o głodzie w Etiopii. Na antenie BBC1 podczas wywiadu artysta poświęcił cały swój czas na przekonanie mediów i artystów, by wsparli inicjatywę. Odzew był ogromny – i tak sformowano Band Aid. Piosenka doczekała się kilku wersji na przestrzeni lat.

We are the world – USA for Africa

Bodaj najsłynniejsza tego typu piosenka. Napisał ją Michael Jackson wraz z Lionelem Richie. Intencją twórców było zebranie pieniędzy na pomoc głodującym w Afryce. Do chóru głosów dołączyła śmietanka popowego/rockowego grania – na przykład Tina Turner, Bruce Springstin, Stevie Wonder, Kenny Loggins czy Bob Dylan. Dzięki „We are the world” zgromadzono około 90 mln dolarów. A że przy okazji artyści zgarnęli dwie statuetki Grammy…

Love Song to the Earth

Najnowsza propozycja w zestawieniu. Proste, proekologiczne przesłanie i mega-sławni wykonawcy za sterami – jak choćby Paul McCartney czy Jon Bon Jovi. Wszelkie należności z wyświetlenia piosenki idą na walkę o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

drużyna
Poprzedni

Drużyna - Kolejny bestsellerowy cykl [recenzja] [książka] [przygodowa]

Egmont
Następny

New Avengers #1: Wszystko umiera - zamiast się bić, debatujemy [recenzja] [komiks]

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który raz nie może usiedzieć w miejscu, a kiedy indziej zaszywa się w swojej pieczarze. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wyżywanie się na macie, jak i wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, a czasem nawet i w otchłań studiów. Opublikował parę tekstów tu i tam, w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach" oraz w portalach internetowych. Od 2014 regularnie publikuje w Dzikiej Bandzie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz