RANKINGI 

Nie tylko „Harry Potter” i „Igrzyska śmierci” – siedem interesujących serii dla młodzieży

Zapewne zadawaliście sobie pytanie – czy istnieją cykle dla młodzieży, po które warto sięgnąć po „Harrym Potterze” czy „Igrzyskach śmierci”? Oczywiście, że istnieją. Imię ich Legion, a my prezentujemy te, które uznaliśmy za najciekawsze.

Cykl o Królu Kruków – Maggie Stiefvater

wiedzma z lustra

Nastrojowe urban fantasy, przesycone mistycyzmem, traktujące o czwórce przyjaciół – trzech chłopakach i jednej dziewczynie. Opowiada o poszukiwaniach śladów legendarnego walijskiego Króla Kruków – Glendowera. Cykl wypełniono po brzegi magią, legendami, zagadkami, niesamowitością. Trzeci tom raptem parę dni temu został wypuszczony w Polsce.

Wampiraci – Justin Somper

wampiraci

Czyli rzecz o tym, jak do tematu nieszczęsnych wampirów podejść kreatywnie. Historia rodzeństwa rozdzielonego przez los i ich spotkanie z piratami-wampirami to odjechany mariaż powieści przygodowej, horroru i science-fiction.

Felix, Net i Nika – Rafał Kosik

felix net i nika

Rzecz unikatowa na rynku opanowanym przez magię i romansy z wampirami, bo parująca przygody młodzieży z fascynacją technologią i science fiction bliskiego zasięgu. Perypetie trójki przyjaciół dorobiły się już kilkunastu tomów, luźnych opowiadań, a nawet ekranizacji – średnio udanej, ale zawsze.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy – Rick Riordan

percy-jackson-i-bogowie-olimpijscy-tom-1-zlodziej-pioruna-b-iext31909678

Pięciotomowa seria poświęcona Perseuszowi „Percy’emu” Jacksonowi to mariaż motywów zaczerpniętych z mitologii greckiej i wielkiej przygody. Opowiada o tym, jak chłopak odkrywa, że jest synem Posejdona i trafia do obozu dla jemu podobnych półbogów. Posądzenie Percy’ego o kradzież pioruna Zeusa to dopiero początek kłopotów – i niesamowitej historii.

Pax – Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson

pax-tom-1-pal-przeklenstwa-b-iext28301468

Historia osieroconego rodzeństwa, które zmaga się z nadnaturalnymi mocami i odkrywa tajemnice pewnej biblioteki. Połączenie „Bibliotekarzy” i „Harry’ego Pottera” dzięki szczypcie skandynawskiego pesymizmu i mroku zyskuje na oryginalności. Co ciekawe „Pax” doprawiono komiksowymi sekwencjami, ilustrującymi niektóre sytuacje.

Więzień Labiryntu – James Dashner

wiezien-labiryntu-tom-1-b-iext25451940

Historia Thomasa, chłopca, który pewnego dnia budzi się w windzie, a jedyne co pamięta, to swe imię. Okazuje się, że w miejscu, do którego trafił, nie jest sam. Poznaje też inne dzieciaki dotknięte amnezją, żyjące w Strefie – bezpiecznym miejscu pośrodku Labiryntu, z którego chcą się wydostać. Intrygująca seria, pełna tajemnic i zagadek do rozwiązania.

Seria niefortunnych zdarzeń – Lemony Snicket

Przykry_początek

Opowieść o tym, że w życiu nie zawsze idzie dobrze. Właściwie, niektórym nie idzie prawie wcale. Tak jak głównym bohaterom „Serii niefortunny zdarzeń”. Ściągają pecha jak magnes. Z  iście brytyjską elegancją, doprawioną groteską i abstrakcją Snicket opowiada o rodzeństwie, którego perypetie zaczynamy poznawać od śmierci rodziców. A to dopiero początek, gdyż zmarli pozostawili po sobie ogromny spadek, na który wielu ostrzy zęby.

długa chwila ciszy
Poprzedni

Długa chwila ciszy - między Ludlumem i Forsythem [recenzja]

Luis Royo Dzika Banda 38
Następny

Luis Royo - zmysłowe wizje apokalipsy [galeria NSFW]

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który raz nie może usiedzieć w miejscu, a kiedy indziej zaszywa się w swojej pieczarze. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wyżywanie się na macie, jak i wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, a czasem nawet i w otchłań studiów. Opublikował parę tekstów tu i tam, w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach" oraz w portalach internetowych. Od 2014 regularnie publikuje w Dzikiej Bandzie.

1 Comment

  1. 2016-02-05 at 19:25 — Odpowiedz

    Och, „Król Kruków”. Już dawno nie jestem nastolatką (no nie aż tak dawno! :D), ale ta seria jest ujmująca. Maggie Stievfater ma niepowtarzalny oniryczny styl pisania, który naprawdę przyjemnie się czyta. Książka idealna na deszczowe wieczory ^^

Dodaj komentarz