TEKSTY 

Afrykańscy „Niezniszczalni”, czyli Wakaliwood atakuje!

Prosto z Czarnego Lądu nadchodzą afrykańscy „Niezniszczalni”! W serialu „Sense8” mogliśmy zobaczyć, że Afrykanie kochają oglądać kino gatunkowe. Dzięki Wakaliwood możemy się przekonać, że również kochają je robić.

Kilka lat temu Polskę ogarnęła moda na Bollywood, wydawane wówczas na dvd filmy wspinały się na szczyty list sprzedaży. Z kolei w jednym z odcinków „Kobiety na krańcu świata” Martyna Wojciechowska przybliżała niezwykle rozwinięty przemysł filmowy z Nigerii, czyli Nollywood – miejsce w którym filmy powstają w tydzień. Również z Afryki, a konkretnie z Ugandy, z miasta Wakaliga, pochodzi wytwórnia Ramon Film Productions, specjalizująca się w kręconych chałupniczymi metodami filmach akcji.

Oglądając produkcje Nabwany I.G.G, mamy wrażenie cofnięcia się w czasie, do ery pirackich kaset VHS. Reżyser nakręcił 40 filmów w osiem lat, łącząc w swych dziełach wzorce popkultury amerykańskiej, chińskiej i afrykańskiej. Tak, raczej nie nazwiemy tych filmów dobrymi, ale robione są z wielką pasją, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków i z wariackimi pomysłami na efekty specjalne i samą fabułę („Kung-Fu Jesus”!).

„Operation Kakongoliro!” to przeróbka „Niezniszczalnych”, nie pierwsza zresztą. Przypomnijmy, że za stworzoną przez Sylvestra Stallone markę brali się już inni twórcy, recenzowaliśmy już kiedyś „The Dependables„, było także kobiece „Mercenaries” z 2014 roku. Po trailerze „Operation Kakongoliro” widać, że czeka nas kolejny, szalony seans.

Egmont
Poprzedni

Nemo #2: Berlińskie róże - zabawy popkulturą ciąg dalszy [recenzja]

joy-poster
Następny

Joy - rodzinny dreszczowiec o mopach, telezakupach i telenowelach [recenzja]

Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Filmoznawca z wykształcenia. Nałogowy pochłaniacz seriali. Kocha twórczość Stephena Kinga i wielbi geniusz Alana Moore'a. Pisał artykuły do "Nowej Fantastyki", jego teksty i recenzje ukazują się na portalach fantastyka.pl i naekranie.pl. Wyróżniony przez użytkowników fantastyka.pl za najlepszy tekst publicystyczny 2013 roku. W 2014 roku dołączył do zespołu Dzikiej Bandy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz