TEKSTY 

Europe Comic Con – bilety i garść szczegółów

Bilety na Europe Comic Con kosztować będą:  120 PLN (karnet na trzy dni), 100 PLN (karnet na dwa dni: sobota i niedziela), 50 PLN (piątek lub niedziela) i 70 PLN (sobota). Będą dystrybuowane przez sieć Ticket Pro i będziecie mogli kupić je wszędzie. Od kiedy? Zapewne pod koniec przyszłego tygodnia.

 

Ceny biletów pośród fanów potrafią wywoływać palpitacje serc i długie dyskusje, które w zasadzie nigdy się nie kończą. Nie mam zamiaru zanudzać was szczegółami pod tytułem – koszty, ceny wynajmu, gwiazdy itp.  To co mogę jednak spróbować zrobić, to opowiedzieć wam odrobinę o tym co robimy i dlaczego wydaje nam się, że w tych cenach oferujemy wam imprezę jakiej w Polsce jeszcze nie było. Ale najpierw dwie kwestie.

Po pierwsze – często pytacie czy nie mamy zamiaru konkurować z Pyrkonem? To znakomita impreza, którą podziwiamy i jeśli o niej myślimy, to bardziej w kategorii partnerów niż wrogów. Owszem, nasze grupy docelowe się przecinają, ale czy to źle? Dzieli nas sporo czasu i obie imprezy mogą w takim układzie kalendarzowym funkcjonować na zasadach partnerskich, nie skacząc sobie do oczu.

Po drugie – ucinając spekulacje: nie mamy nic wspólnego z ogłoszonym Comic Con Polska. Jesteśmy grupką ludzi, którzy zęby zjedli na konwentach, którzy w swoim życiu sporo podróżowali po świecie i pewnego dnia zadaliśmy sobie pytanie – a gdyby tak zrobić Comic Con w Polsce? Sprawdziliśmy w SDCC czy możemy takiej nazwy używać, dostaliśmy zgodę i już. Tyle. Ot cała tajemnica. Kończąc ten wątek – nasza konkurencja robi swoją imprezę. My robimy swoją. Z tą różnicą, że my naprawdę robimy wszystko sami.

A zatem czym będzie nasz Comic Con? Co go wyróżnia? To po kolei.

PREMIEROWE SCREENINGI

Tworząc Europe Comic Con mierzymy się z czymś, czego nikt w obrębie konwentów w naszym kraju nie robił. Kilka miesięcy namawialiśmy stacje telewizyjne, producentów filmowych,  aby wzorem San Diego i Nowego Jorku pozwolili nam na tzw. screeningi: czyli pokazy fragmentów produkcji, które do kin czy na ekrany TV trafią w 2017. W San Diego to ta najbardziej medialna część imprezy. Czy nam się udało? Ano – jakimś cudem tak.

Podawaliśmy wam już informację o współpracy ze stacją FOX. To teraz dodam, iż w ramach tej współpracy będziecie mogli zobaczyć u nas zapowiedzi serialu „Legion” i wybrane materiały filmowe dookoła serialu. Podobne rzeczy (u nas będzie ciut więcej) będą na Comic Conie w Nowym Jorku . Teraz przebieramy nóżkami, czekając na informacje z Wielkiego Jabłka i na ich event. Podobnie dzięki Foxowi będziecie mogli zajrzeć za kulisy „The Walking Dead” (kolejnego sezonu)  i drugiego sezonu „Outcast”.

Cały panel serialowy Foxa będzie ewenementem na polskim rynku konwentowym. Pierwszy raz dostaniecie coś czego nikt w Europie poza wami nie zobaczy. Skąd ta pewność? Bo wiemy, że jesteśmy jedynym Comic Conem w Europie, który znajduje się w planach w głównej siedzibie stacji.

W sumie takich prapremierowych pokazów będzie u nas… na dziś osiem… Jak Bozia da, dobijemy do dziesięciu. Pośród nich – uwaga – dwa wielkie hollywoodzkie filmy. Naprawdę wielkie. W obu przypadkach jesteśmy jedyną europejską imprezą, która otrzyma te materiały. A zatem wy, Fani, będziecie jedynymi, którzy to zobaczą. Przepraszam, że nie mówię jakie to filmy… jeszcze mamy embargo. I uwierzcie na słowo – warto go nie łamać.

FILMOWE PREMIERY

Na dziś mamy ich 12. Te o których możemy mówić to „The Victim” Michaela Biehna, „Phantasm: Ravager” (tak, zamknięcie cyklu pieszczotliwie zwanego „Mordercze kuleczki” będzie miało swój specjalny pokaz u nas!), „Howard Lovecraft and the Frozen Kingdom” (animacja o dzieciństwie H.P.). What Else Films pokaże wam pokręcone japońskie kino. Będą maratony seriali i co dla mnie osobiście bardzo ważne – pokaz kilku dokumentów. Jak tylko będę mógł podać tytuły – podam. Siedzę nad tym sam i dopilnuję, żeby te filmy, które zaplanowałem, trafiły do naszych kin.

KOMIKSY

Wspólnie z największym wydawcą komiksowym w Polsce przygotowujemy specjalną Aleję Komiksu. Do tego mamy około 40 komiksowych paneli. A od kilku miesięcy walczymy o dwóch bardzo zacnych autorów. Trzymajcie kciuki. Walka powinna zakończyć się w piątek.

NAUKA

Tak – mamy ogromny dział naukowy. Trójkę gości już znacie. Będzie profesor Vetulani, a na zaproszenie nasze i National Geographic przylatują do nas Javier Pena i Steve Murphy… Nie wiecie kim są? A widzieliście „Narcos”? Tak – to ci agenci DEA, którzy rozpracowali Escobara. U nas będą promować swój serial „Facing Escobar” i… to był mój pomysł, bałem się że nic z tego nie wyjdzie, ale panowie okazali się niebywale otwarci… Pamiętacie „Pogromców Mitów”? Pena i Murphy specjalnie dla was przeprowadzą takie publiczne obalanie mitów narosłych dookoła agentów DEA w kinie. 10 kultowych filmów o narkotykach i agentach, a uwagi do nich wygłaszane będą przez autentycznych agentów DEA. Nie wiem jak wy – ale ja nie mogę się doczekać. Co jeszcze? Dużo na temat „Marsa” najbardziej wystawnego serialu National Geographic i w ogóle dużo o kosmosie. Nie zabraknie również nowoczesnych technologii i paneli o internecie. Na Comic Conach nigdy nie ma działów nauka, ale my u siebie chcieliśmy. Bo czuliśmy, że musimy. Byliśmy świadomi, że przecięcia nauki i popkultury ignorować się nie da.

WARSZATY

Będzie ich kilka. Dla początkujących aktorów – poprowadzi je… jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich reżyserów… Pan, którego nazwiska wam jeszcze nie zdradzimy.  Pokaże on u nas także zapowiedź swojego najnowszego filmu. Polski thriller, który nie tylko się udał, ale trzyma w napięciu. Premiera 2017.

Ludzie, którzy pragną być reżyserami, będą mogli spędzić trochę czasu z Markiem Lesterem. Twórca „Commando” opowie o tym, jak stworzyć dynamiczne kino akcji.

No i będzie jeszcze Ted Geoghegan – twórca „We Are Still Here” horroru z 2015, który w USA uznawany jest za jeden z najlepszych horrorów dekady – młody reżyser, który obiecał opowiedzieć wam o tym jak pisać i realizować film grozy. Jak pracować na małym budżecie. Długo dyskutowaliśmy i Ted wciąż nie może zrozumieć dlaczego w Polsce nikt nie kręci horrorów… Więc mam nadzieję, że mu wytłumaczycie.

MUZYKA

Zaprosiliśmy m.in. dwóch współczesnych kompozytorów: Wojtka Golczewskiego i Stefana Wesołowskiego. O muzyce Wojtka kilka dni temu pisało „LA Weekly”, Stefan stworzył muzykę do nominowanego do BAFTA i Emmy znakomitego dokumentu „Słuchaj, Marlonie” (o Marlonie Brando). Wojtek opowie wam o pisaniu dla Hollywood, Stefan o przenikaniu się gatunków… No i trzymajcie kciuki – może uda się namówić ich na wspólny występ!

KSIĄŻKI

Na dziś cieszymy się najmocniej z dwóch premier, które odbędą się na głównej scenie. Dwie książki, które odbiją się wielkim echem medialnym, a fani czekają na nie z wypiekami. Szczegóły pewnie już za tydzień. Uwierzcie – oj warto, warto!

KONKURSY

Planujemy cztery. Jeden dla grafików, drugi dla wszystkich. Trzeci konkurs będzie filmowy. I to mamy nadzieję zrealizowany wspólnie z wielkim filmowym producentem z Francji. Czwarty – pozostaje tajemnicą, niemal do samej imprezy.

Co jeszcze?

Oj dużo… Dział dla dzieci, gry (z prądem i bez), filmowy blok poświęcony twórczości Lovecrafta, Kinga, goście i gwiazdy… Naprawdę sporo.  Bo przede wszystkim chodzi nam – jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi – żebyście się dobrze bawili. Dobra, a teraz wracam do robienia strony, bo opisy, opisami, ogólne opowieści opowieściami, a fajnie byłoby gdybyście mogli już sami wszystko sprawdzić i zająć się rejestracją na panele. Więc wracamy do roboty.

 

Ważne – to są ostateczne ceny biletów, a zatem nie będziecie dopłacać do zdjęć, autografów, warsztatów, filmów itp. Prosimy tyko o to, abyście pamiętali o rejestracji (aplikacja będzie do pobrania)  i poruszali się po terenie Targów Kielce z dowodem osobistym – na niektóre pokazy będą wpuszczani tylko widzowie pełnoletni.
w-obronie-innych-kaznodzieja-z-karabinem
Poprzedni

W obronie innych. Kaznodzieja z karabinem - prawdziwa historia bojowego księdza [recenzja]

wilco_schmilco_1200-e1468894519993_sq-e28b825e4157160666e178facabff3e7be60f29b-s900-c85
Następny

Schmilco - akustyczna bestia Wilco [recenzja]

Robert Ziębiński

Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

13 Comments

 1. 8run0csd
  2016-09-10 at 19:30 — Odpowiedz

  A można wiedzieć, gdzie to całe święto się odbędzie?

 2. Hmmm
  2016-09-10 at 19:43 — Odpowiedz

  Katowice

 3. 8run0csd
  2016-09-10 at 21:25 — Odpowiedz

  Ja bym wolał Szczecin.

 4. annafora
  2016-09-10 at 22:18 — Odpowiedz

  Czy jest coś zaplanowane z serialami HBO? Jakieś panele? Aktorzy, reżyserzy?

 5. 2016-09-11 at 23:36 — Odpowiedz

  Może byście zaprosili dziewczyny z HillyWood Show? Od jakiegoś czasu wspominają, że czekają na zaproszenia z europejskich eventów :)

  • paula
   2016-09-12 at 16:51 — Odpowiedz

   Świetnie by było 😮

 6. caroll
  2016-09-12 at 00:12 — Odpowiedz

  Będzie może rozpiska co w który dzień?

  • Anonim
   2016-09-22 at 19:27 — Odpowiedz

   Przydałoby się

 7. 2016-09-12 at 18:00 — Odpowiedz

  Dajcie mi Mishę Collinsa i Tennanta to będę szczęśliwa 😛

 8. Elmo
  2016-09-22 at 23:12 — Odpowiedz

  Czy będą stoiska, na których będzie można kupić komiksy zagranicznych wydawców?

 9. Elmo
  2016-09-23 at 01:56 — Odpowiedz

  Czy komentarz zawierający pytanie o stoiska z komiksami do kupienia był nie ma miejscu? Ciekawe dlaczego go usunięto.

 10. Elmo
  2016-09-23 at 01:59 — Odpowiedz

  Sorry zwracam honor. Widocznie przeglądarka coś u mnie szwankuje i nie wszystko wyświetla. Proszę admina o usunięcie moich komentarzy ponieważ nie chcę zaśmiecać strony.

Dodaj komentarz